Bazı herbisitlerin önemli antagonist ve toprak kökenli patojen funguslara karşı olan etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations of the effects of some herbicides on important antagonist and soil borne pathogen furgi
- Tez No: 35066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
] ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI HERBÎSİTLERİN ÖNEMLİ ANTAGONIST VE TOPRAK KÖKENLİ PATOJEN FUNGUSLARA KARŞI OLAN ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Bahadır N. ŞANLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Özdemir HANCIOĞLU 1994, Sayfa : 62 Jüri : Yard. Doç. Dr. Özdemir HANCIOĞLU Prof.Dr. Mehmet YILDIZ Doç. Dr. Filiz ERTUNÇ Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan 4 herbisitin, Trichoderma viride, T. harzianum, Aspergillus flavus ve Gliocladium roseum olmak üzere 4 adet Antagonist ve Rhizoctotüa solanı, Verlicillium dahliae, Fusarüım tuvale ve Pythiıun sylvaticum olmak üzere 4 adet toprak patojeni fungusa karşı etkileri in vitro koşullarında araştırılmıştır. Ele alman herbisitlerden; Trifluralin G. roseum, P. sylvaticum ve V. dahliae dışında tüm fungusları; Prometryne P. sylvaticum, A. flavus ve T.harzianum dışında tüm fungusları, Atrazin G. roseum, P. sylvaticum., A.flavus ve R.solani dışında tüm fungusları etkilemişlerdir. Linuron denenen fungusların hepsini etkilemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Antagonist, herbisit, patojen, fungus
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SOME HERBICIDES ON IMPORTANT ANTAGONIST AND SOIL BORNE PATHOGEN FUNGI Bahadır N. ŞANLI Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIOĞLU 1994, Page : 62 Jury : Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIOĞLU Prof.Dr. Mehmet YILDIZ Assoc. Prof. Dr. Filiz ERTUNC In this research the affects of 4 generally used herbicides were investigated in-vitro conditions against to the 4 antagonist fungi that were Trichoderma viride, T. harzianum Aspergillus flavus and Gliocladium roseum and 4, soil borne fungi that were Rhizoctonia solani, Verticillium dahlia, Fusarium nivale and Pythium sylvaticum. Trifluralin which was one of herbicides used, has effected all of the fungi except G.roseum, P.sylvaticum and V.dahlia; Prometryne which was the other herbicide has affected all of the fungi except P.sylvaticum, A.flavus, T. harzianum. Atrazin has affected all of the fungi except G.roseum, P.sylvaticum, A.flavus and R.solani. Linuron has effected all of the fungi used. KEY WORDS : Antagonist, herbicide, pathogen, fungi