Bel ağrısı bulunan erişkinlerde gövde stabilizatör kas enduransı ile ağrı, denge ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 764585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLICAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, bel ağrısında gövde stabilizatör kas enduransının ağrı, denge ve kinezyofobi arasındaki ilişkisi incelendi. Çalışma 49 kadın, 28 erkek toplamda 77 gönüllü bireyin katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 53,9 10,53 yıldı. Bireylerin, sosyo-demografik özellikleri, tanımlayıcı özellikleri ve ağrı süreleri sorgulandı, ağrı derecesi Visual Analog Skalası (VAS) ile, disabilite Oswestry Disabilite İndeksi ile değerlendirildi. Bireylerin denge ve yürüyüşü Tinnetti Denge ve Yürüme Testi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Gövde stabilizatör kas enduransı Basınç Biofeedback Ünitesi (PBU) ile ölçüldü, kontraksiyonu devam ettirebildiği süreyi ölçmek için kronometre kullanıldı, süre saniye (sn) cinsinden ve basınç mm-hg cinsinden kaydedildi. VAS istirahat (r=0,29), VAS aktivite (r=0,33) değerleri ile M.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between trunk stabilizer muscle endurance, pain, balance and kinesiophobia in adults with low back pain was investigated. The study was carried out with the participation of 77 voluntary adult individuals, 49 women and 28 men. The mean age of the individuals participating in the study was 53.9 10.53 years. Socio-demographic characteristics, descriptive characteristics and pain duration of the individuals were questioned, the degree of pain was evaluated with the Visual Analog Scale (VAS), and disability was evaluated with the Oswestry Disability Index. Balance and gait of individuals were evaluated with the Tinnetti Scale, and the assessment of kinesiophobia was evaluated with the Tampa Scale. Trunk stabilizer muscle endurance was measured with a Pressure Biofeedback Unit (PBU), a stopwatch was used to measure the duration of contraction, time was recorded in seconds (sec) and pressure in mm- hg. A significant positive correlation was found between VAS resting (r=0.29), VAS activity (r=0.33) scores and M.