Türkiye'de elektronik ve beyaz eşya pazarında tersine lojistik faaliyetleri
Reverse logistics in electronics and white goods market in Turkey
  1. Tez No: 764586
  2. Yazar: ALPER TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sürdürülebilir hayat vizyonu yeni nesil şirketler için büyük bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Global ekonomide, şirketler hedeflerine ulaşırken, ürettikleri mal ve hizmetlerin tüketiciden fikir ve tepki olarak geri dönüşüne, pazarlama süreçlerinden reklam faaliyetlerine, satış sonrası hizmetlerde, nihai ürün ve hizmetlerin uyandırdığı etkilerin izlenmesine, vadesi dolan ürünlerin ekonomiye nasıl kazandırılıp tasarruf edilmesine kadar kapsayan, üretimden yeniden üretime doğru geri beslemeye söz konusu olan faaliyetlerin bütününe Tersine Lojistik faaliyetleri denmektedir... Bu çalışmada Tersine Lojistik faaliyetlerinin Doğaya, Çevreye en önemlisi ekonomik döngüyü sağlayan Üretim Faktörlerinin, bu faaliyetten kazanımlarına dair izlenimleri aktarma amacındayım.
Özet (Çeviri)
Sustainable Living Vision is a great source of motivation for new generation companies ın the global economy, all of the activities that involve feedback from production to reproduction, which companies benefit from while reaching their goals, such as; the return of the goods and services they produce from the consumer as an idea and reaction, marketing processes, advertising activities, monitoring the effects of the final products and services, saving the expired products by bringing them into economy, after-sales services, are called“reverse logistic activities”. In this study, I am aiming to convey the impressions of reverse logistic activities on nature, environment and most importantly the gains of the factors of production from this activities.