İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının etiyolojisinde çevresel risk faktörlerinin rolü: Çok merkezli çalışma
The role of environmental risk factors in the etiology of inflammatory bowel di̇seases: A multi̇center study
  1. Tez No: 764589
  2. Yazar: CEMİLE CANSU ALPEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) olmak üzere klinik ve prognoz olarak birbirinden farklı seyirli iki alt tipi olan, gastrointestinal kanalın kronik inflamatuvar hastalığıdır. Son yıllarda İBH insidans ve prevalansındaki küresel artış, hastalık etiyolojisi ile ilişkili olabilecek çevresel faktörlerin etkisini araştırmayı önemli hale getirmiştir. Yapılan bu çok merkezli vaka-kontrol çalışması ile Türkiye'de İBH gelişimine neden olabilecek çevresel risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki 6 hastanenin (Adana, Alanya, Ankara, İstanbul, İzmir, Konya) Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 01.11.2020 – 30.12.2021 tarihleri arasında polikliniğe başvurmuş olan 277 ülseratif kolit, 156 Crohn hastası ile 468 sağlıklı gönüllü (yaş ve cinsiyete göre bire bir eşleştirilmiş) olmak üzere 3 grup üzerinde ve toplam 901 kişi ile yapılmıştır. Çalışmamızda ÜK ve CH'deki çevresel risk faktörlerini değerlendirmek için Uluslararası İBH Derneği'nin (İOİBD) anketi temel alınmıştır. İOİBD anketine yerel özellikler dikkate alınarak yeni düzenlemeler ve eklemeler yapılmıştır. İncelenen her çevresel faktör ilk önce tek değişkenli ardından çoklu lojistik regresyon modeli ile analiz edilmiş, değişkenler için tahmini relatif riskin büyüklüğü (Odds oranı, OR) ve %95 güven aralığı (%95 Cl) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic inflammatory disease of the gastrointestinal tract, which has two subtypes; ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (CH), with distinct clinical and prognostic differences. The global increase in the incidence and prevalence of IBD in recent years has led to the discovery of important environmental factors that may be associated with the disease etiology. This multicenter case-control study, aims to examine the environmental risk factors that may cause the development of IBD in Turkey. The study was conducted with 3 groups including a total of 901 people consisting of 277 ulcerative colitis patients, 156 Crohn's patients and 468 healthy volunteers (matched one to one according to age and gender) who applied to the outpatient clinic between 01.11.2020 and 30.12.2021 in the Gastroenterology Department of 6 hospitals (Adana, Alanya, Ankara, Istanbul, Izmir, Konya) within the Baskent University Faculty of Medicine. Our study was based on the International IBD Association (IOIBD) questionnaire to evaluate the environmental risk factors in UC and CD. New adjustments and additions were made to the IOIBD questionnaire, taking into account local characteristics. Each environmental factor examined was first analyzed with a univariate and then multiple logistic regression model, the size of the estimated relative risk (odds ratio, OR) and 95% confidence interval (95% CI) for the variables were calculated.