Terör örgütüne üye olma suçu
The crime of being a member of terrorist organization
  1. Tez No: 764588
  2. Yazar: AHMET DUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Terör ve terörizm kavramlarına yönelik uluslararası alanda ortak bir tanımlama yapıl(a)mamıştır. Tüm dünyayı ilgilendiren terör faaliyetleri ile mücadelede ceza hukuku etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Türk hukukunda terör ve terör örgütü kavramları 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nunda tanımlanmış, terör örgütü kurma, yönetme ve terör örgütüne üye olma suçları 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 314. Maddesinde düzenlenmiştir. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. Maddesinde düzenlenmiş olup, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, terör örgütü ile ilgili olarak da aynen uygulanmaktadır. Bu çalışmada terör kavramı, tanımı ve unsurlarını, suç işlemek amacıyla kurulan örgüt kavramından hareketle terör örgütü kavramını, unsurlarını terör örgütü kurma, yönetme suçları ile terör örgütüne üye olma suçlarının unsurları, terör örgütüne üye olma suçunun benzer suçlardan ayrımı, kovuşturma ve soruşturma usülleri ve yaptırımları yönüyle ele alınmıştır. Terör suçlarına ilişkin mevzuattaki eksiklikler, yeniden düzenlenmesi gereken hususlar ve terör örgütüne üye olma suçu ile ilgili olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri de çalışmanın ana eksenini oluştururken bu suçların mahkûmiyetlerine ilişkin infaz süreçleri çalışmanın dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concepts of terrorism and terrorism could not be defined in the international arena. Criminal law is used as an effective tool in the fight against terrorist activities that concern the whole world. The concepts of terrorism and terrorist organization in Turkish law are defined in the Anti-Terror Law No. 3713, and the crimes of establishing and managing an armed terrorist organization and being a member of an armed terrorist organization are regulated in Article 314 of the Turkish Penal Code No. 5237. Establishing an organization for the purpose of committing a crime is regulated in Article 220 of the Turkish Penal Code No. 5237, and the other provisions regarding the crime of establishing an organization with the aim of committing a crime are also applied in relation to an armed terrorist organization. In this study, we discussed the concepts of terrorism and terrorism, starting from the concept of an organization established to commit a crime, the concepts of terrorist organization and an armed terrorist organization, the crimes of establishing or directing an armed terrorist organization and the crimes of being a member of an armed terrorist organization in terms of their elements and sanctions. The procedural rules regarding the prosecution of those who are prosecuted for these crimes and the execution processes regarding their convictions are excluded from our study. The deficiencies in the legislation regarding terrorist crimes, the issues that need to be rearranged, and the problems encountered in practice regarding the crime of being a member of an armed terrorist organization and solutions are also part of our study.