Fosil yakıt tüketimi, yenilenebilir enerji ve ekonomik büyüme
Fossil fuel consumption, renewable energy and economic growth
  1. Tez No: 764603
  2. Yazar: MUHSİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu araştırmada yer alan analiz, iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda 2002-2020 dönemi için 37 OECD ülkesinde, fosil yakıt tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, panel veri analizi ile araştırılmıştır. Ekonometrik analizlerin birinci kısmı, Model-1 ve Model-2 olmak üzere iki ekonometrik modeli içermektedir. Ekonomik büyümenin, bağımlı; fosil yakıt tüketimi ve ihracatın bağımsız değişkenler olduğu Model-1'e ilişkin bulgularda; fosil yakıt tüketimi ve ihracatın, ekonomik büyümeyi pozitif yönlü olarak etkilediği anlaşılmaktadır. Fosil yakıt tüketiminin, bağımlı; ekonomik büyüme ve ihracatın bağımsız değişkenler olduğu Model-2'ye ilişkin bulgularda; ekonomik büyüme ve ihracatın, fosil yakıt tüketimini pozitif yönlü olarak etkilediği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla fosil yakıt tüketimi ve ekonomik büyüme arasında karşılıklı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunduğunu söylemek mümkündür. Ekonometrik analizlerin ikinci kısmında 2002-2020 dönemi için 23 OECD ülkesinde yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, panel veri analizi ile araştırılmıştır. 2002-2020 dönemi için verisi bulunan OECD ülkeleri ele alındığından, araştırmanın bu kısmı 23 OECD ülkesi ile sınırlandırılmıştır. İkinci kısım da benzer şekilde Model-3 ve Model-4 olmak üzere iki ekonometrik modeli içermektedir. Ekonomik büyümenin, bağımlı; yenilenebilir enerji tüketimi ve ihracatın bağımsız değişkenler olduğu Model-3'e ait bulgularda; istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yenilenebilir enerji tüketiminin, bağımlı; ekonomik büyüme ve ihracatın bağımsız değişkenler olarak yer aldığı Model-4'e ilişkin bulgularda; istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasında herhangi bir ilişkinin bulunmadığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between economic growth and energy consumption was investigated. The analysis in this study consists of two parts. In the first part, the relationship between fossil fuel consumption and economic growth in 37 OECD countries for the period 2002-2020 was investigated by panel data analysis. The first part of econometric analysis includes two econometric models, Model-1 and Model-2. Dependent on economic growth; In the findings of Model-1 where fossil fuel consumption and exports are independent variables; It is understood that fossil fuel consumption and exports affect economic growth positively. Dependent on fossil fuel consumption; In the findings of Model-2, where economic growth and exports are independent variables; It is understood that economic growth and exports affect fossil fuel consumption positively. Therefore, it is possible to say that there is a reciprocal and positive relationship between fossil fuel consumption and economic growth. In the second part of the econometric analysis, the relationship between renewable energy consumption and economic growth in 23 OECD countries for the 2002-2020 period was investigated by panel data analysis. Since OECD countries with data for the 2002-2020 period are considered, this part of the research is limited to 23 OECD countries. Similarly, the second part includes two econometric models, Model-3 and Model-4. Dependent on economic growth; In the findings of Model-3 where renewable energy consumption and exports are independent variables; It was concluded that there was no statistically significant relationship. Renewable energy consumption, dependent; In the findings related to Model-4, in which economic growth and exports are included as independent variables; It was observed that there was no statistically significant relationship. Therefore, it is possible to say that there is no relationship between renewable energy consumption and economic growth.