Effect of pile dimensions on the overall cost depending on soil stratification
Kazık boyutlarının zemin özelliklerine bağlı olarak genel maliyet üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 76462
  2. Yazar: GENCO PERÇİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Türkiye'de son yıllarda çokça uygulamalarını gördüğümüz derin temel metodlannden kazıkların, sınıflandırılmaları, kullanımları ve tasarımları üzerine hazırlanmıştır. Çeşitli boy ve genişlikteki çakma ve fore kazıkların, Türkiye'de karşılaşılan zemin örnekleri verilerine göre tasarımları yapılmış, taşıma güçleri ve servis yükleri hesaplanmış, bunlar çeşitli tablo ve grafikler ile karşılaştırılmalı olarak verilmiştir. Özellikle kazıkların boyutlarına bağlı olarak, tasarım mühendislerinin pratik hayatta çokça karşılaştıkları farklı zeminlerdeki taşıma güçleri ve bunların maliyet üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca olaya müteahhit, işveren ve mühendis açılarından bakılmış, kazık projeleri uygulamalarındaki ekonomik faktörler araştırılmıştır. Türkiye'deki kazık projelendirilmesi ve maliyetinin çıkarılması ile ilgili müfredatlar incelenmiş, örneklerle çeşitli zeminlerde, farklı boyutlardaki kazıkların tasarımları ve maliyetleri ortaya konmuştur. Herhangi bir kazık uygulama projesinin iş programı çıkarılmış, zemin etüdlerinden iş teslimine kadar geçen evreler incelenmiştir. Bunu yaparken Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve T.C. Karayolları şartnameleri ve birim fiyat analizleri baz alınmıştır. Ayrıca bu bilgiler, özel sektörün projelendirme ve Ayarlandırma metodları ile karşılaştırılmış, uygulamalardaki benzer ve farklı yönler ortaya konulmuştur. Analizler sonucunda artan kazık çapı ve boyu ile yük başına düşen fiyatın arttığı görülmüştür. Yumuşak ve orta sıkı killerde, yük başına düşen fiyat artan kazık boyu ve çapı ile doğru orantılı olarak artmıştır. Özellikle daneli zeminlerdeki kazıklar için yük başına düşen fiyatın diğer zeminlere göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Yumuşak killer ve gevşek kumlardaki kazıkların yük başına düşen fiyatları tüm diğer zeminlerdeki kazık uygulamalarından yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared on the classification, use and design of piles, which have been one of the most important types of deep foundation in Türkiye recently. Design, bearing and service capacity of bored and driven piles of different geometry in different sou strata has been examined and the results are given in charts and tables with comparison. Especially, the influences of most common soil conditions in Türkiye on the cost of piling are being pointed out depending on the geometry of piles. In this thesis contractual relationship between contractor-owner and engineer has been examined and economical factors on piling projects have been outlined with the help of Turkish literature on pile design and cost analyzes. Modeling and programming of piling work from in-situ and laboratory testing to