JAK related signaling during cellular senescence in long-lived blind mole-rats
Uzun ömürlü kör farelerde JAK ile ilgili sinyallerin hücresel senesansla değişimi
- Tez No: 764632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİNUR BOZAYKUT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hücresel senesans (HS), yaşlanmaya bağlı olarak hücresel düzeyde öne çıkan temel mekanizmalardan biridir (1) ve son yapılan çalışmalar, Janus Kinaz ve Sinyal Dönüştürücü ve Transkripsiyon Aktivatörü (JAK-STAT) yolağı, HS sırasında önemli bir rol oynadığını gösterdi. Uzun ömürlü kör fareler (Blind mole-rat; BMR), yaşlanma ve kanser direnci gösteren yeraltı kemirgenleridir (2). Bununla birlikte, üstün yaşlanma ve kanser karşıtı fenotiplerinin altında yatan mekanizma belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, BMR'lerde HS sırasında JAK ile ilgili sinyalleşmedeki değişikliği anlamak için birincil akciğer fibroblastlarında replikatif senesans gerçekleştirilmiştir. Senesant hücrelerin doğrulanması amacıyla, senesans ile ilişkili beta-galaktosidaz (SA-β-gal), morfolojik değişiklikler ve hücre büyüme eğrisi gibi çeşitli senesans biyobelirteçleri kullanılmıştır. Ardından, BMR'lerin ve farelerin Jak ve Stat genlerinin erken ve geç pasaj fibroblastlarında karşılaştırılmalı ekspresyon analizi ters transkriptaz qPCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Son olarak, JAK ile ilişkili daha ileri sinyal mekanizmaları, LC-MS/MS ile proteomik seviyesinde analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Jak1 ve Jak2 genlerinin mRNA ifadelerinin erken pasajlarda farelere kıyasla BMR fibroblastlarında azaldığını ancak BMR fibroblastlarında HS sırasında bu genlerin artan ekspresyonunu gösterdi. Son olarak, senesant BMR fibroblastlardan elde edilen proteomik verilerinin analizi BMR fibroblastlarında sitokin aracılı sinyallemenin aktive olduğunu gösterdi. Sonuçlarımız, uzun ömürlü BMR'lerde JAK ve bağlantılı olarak sitokinle ilişkili sinyal yollarının senesans ile değişiminin, kanser ve yaşlanma mekanizmalarına karşı kritik bir rolü olabileceğini işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
Cellular senescence (CS) has emerged as a fundamental mechanism in developing aging-related diseases (1), and very recently, it has been shown that the Janus Kinase and Signal Transducer and Activator of Transcription (JAK-STAT) pathway plays an essential role during CS. Blind mole-rats (BMRs) are long-lived subterranean rodents showing cancer resistance (2). However, the mechanisms underlying their superior aging and anti-cancer phenotype remain elusive. Here, to understand the alterations in the JAK related signaling during CS in BMRs, replicative senescence was induced in primary lung fibroblasts. Senescent cells were validated with various senescence biomarkers, which are senescence-associated beta-galactosidase (SA-β-gal), morphological changes, and cell growth curve. Expression analysis of Jak and Stat genes of BMRs is comparatively analyzed to mice in early and late passage fibroblasts by reverse transcriptase qPCR method. Further proteomics analysis was performed in the BMR fibroblasts with LC-MS/MS. The results showed that the mRNA expressions of Jak1 and Jak2 genes were suppressed in BMR fibroblasts compared to mice in early passages. However, Jak expressions surprisingly increased in senescent BMR fibroblasts. Finally, the proteomics data analysis of senescent BMR fibroblasts demonstrated that cytokine-mediated signaling is activated during senescence in BMR fibroblasts. Therefore, our results suggest the alterations of JAK related signaling that could be associated with the cytokine-mediated signaling pathways through CS in long-lived BMRs may have a critical role in the adaptations of cancer and aging mechanisms.