Investigation of the tumor suppresor properties of interferon epsilon (İFN-ε) in human lung cancer
İnsan akciğer kanserinde interferon epsilon'un (IFN-ε) tümör baskılayıcı özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 1000633
  2. Yazar: NESRIN MAJDI EDWAN SANCHEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, genellikle hava yollarını döşeyen epitel hücrelerinde meydana gelen bir malignitedir. Dünya çapında en yaygın ve en ölümcül kanserlerden biri olmaya devam etmekte olup, kansere bağlı ölümlere önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Hastalık genel olarak iki ana tipe ayrılır: daha az agresif olan ve vakaların %80-90'ını oluşturan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC); ve daha hızlı büyüyüp metastaz yapan ancak daha az yaygın olan, özellikle ağır sigara içicilerde görülen küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC) ki bu tip vakaların sadece %10'unu oluşturur. İnterferonlar (IFN'ler), antiviral savunma, hücre proliferasyonu ve bağışıklık modülasyonu gibi çeşitli biyolojik ve bağışıklık yanıtlarını düzenlemede kritik roller oynayan pleiotropik sitokinler grubudur. Tip I IFN'ler en geniş grubu temsil eder ve IFN-α, IFN-β, IFN-κ, IFN-ω ve IFN-ε'yi içerir. Bu sitokinler, patojenik tehditlere karşı model tanıma reseptörlerinin (PRR'ler) aktivasyonu ile çok çeşitli hücre tipleri tarafından üretilebilen, hızlı yanıt proteinleri olarak bilinir. Bu yanıt, iki alt birimden oluşan ortak bir reseptör kompleksi (IFNAR1 ve IFNAR2) aracılığıyla JAK-STAT sinyal yolunu aktive eder. IFN-ε, kendine özgü ifade kalıpları ve özel rolleriyle karakterize edilen, tip I interferon ailesinin benzersiz bir üyesidir. Diğer interferonların aksine, IFNε, üreme yolundaki epitel hücreleri tarafından sürekli olarak üretilir ve bu üretim, östrus döngüsü, gebelik, menopoz ve hatta harici hormon maruziyeti gibi hormonal değişikliklerden etkilenir. IFNε, diğer tip I interferonlarla aynı temel sinyal yolunu izlese de, enfeksiyonla indüklenmek yerine sürekli olarak ifade edilmesi ve mukozal dokulardaki güçlü varlığı nedeniyle öne çıkar. Ayrıca, IFN-ε, pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerin ifadesini modüle ederek anti-inflamatuar etkilere katkıda bulunur, böylece bağışıklık homeostazını sağlar ve bağışıklık yanıtları sırasında doku hasarını önleyerek sürekli bir bağışıklık savunması sağlar. Bu çalışmada, insan akciğer kanserinin inhibisyonunda IFN-ε'nin etkilerini görmek amacıyla A549 (CRM-CCL-185) ve HTB-54 (Calu-1) akciğer kanseri hücre hatları kullanılmıştır. Bunu gerçekleştirmek için, IFN-ε hücrelere transfekte edilmiş ve sitokinin etkilerini değerlendirmek amacıyla üç farklı zaman noktasında (24, 48 ve 72 saat) bir dizi analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analizler arasında transfeksiyon verimliliğini değerlendirmek için floresan görüntüleme, Western blot analizi için protein ekstraksiyonu, hücre canlılığını değerlendirmek için MTT testi ve apoptozu ölçmek için akım sitometrisi yer almaktadır. Tüm deneyler boyunca elde edilen tutarlı bulgular, IFN-ε'nin insan akciğer kanseri hücreleri üzerinde önemli bir inhibitör etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır; zira mevcut literatürde yumurtalık kanseri gibi çeşitli kanser türlerinde antikanser özellikleri ve herpes simpleks virüs 2 ile Chlamydia muridarum gibi hastalıklarda bağışıklık yanıtlarını modüle edici faydalı rolü desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a malignancy that occurs in the lungs, typically in the epithelial cells lining the airways. It remains one of the most prevalent and deadly cancers worldwide, contributing significantly to cancer-related mortality. The disease is broadly categorized into two main types: non-small cell lung cancer (NSCLC), which is less aggressive and accounts for 80-90% of the cases; and small cell lung cancer (SCLC), which grows and metastasizes faster but is less common, accounting only for 10% of the cases, especially in heavy smokers. Interferons (IFNs) are a group of pleiotropic cytokines that play crucial roles in regulating various biological and immune responses, particularly in antiviral defense, cell proliferation, and immune modulation. Type I IFNs represent the largest group and includes IFN-α, IFN-β, IFN-κ, IFN-ω, and IFN-ε. These cytokines are known as rapid-response proteins that can be produced by a wide range of cell types upon activation of pattern recognition receptors (PRRs) in response to pathogenic threats through a common receptor complex composed of two subunits: IFNAR1 and IFNAR2, that activate the JAK-STAT signaling cascade. IFN-ε is a unique member of the type I interferon family, characterized by its distinct expression patterns and specialized roles. Unlike other interferons, IFNε is continuously produced by epithelial cells in the reproductive tract, with its expression influenced by hormonal changes during the estrous cycle, pregnancy, menopause, and even external hormone exposure. While IFNε follows this same core signaling pathway as other type I interferons, it stands out due to its constant expression, rather than being induced by infection, and its strong presence in mucosal tissues. Additionally, IFN-ε contributes to anti-inflammatory effects by modulating the expression of pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines, ensuring immune homeostasis and preventing tissue damage during immune responses ensuring continuous immune defense. In this study, lung cancer cell lines A549 (CRM-CCL-185) and HTB-54 (Calu-1) were used to see the effects of IFN-ε for human lung cancer inhibition. To achieve this, IFN-ε was transfected into the cells, and a series of analyses were performed at three different time points (24, 48, and 72 hours) to assess the cytokine's effects. These included fluorescence imaging to evaluate transfection efficiency, protein extraction for Western blot analysis, MTT assay to assess cell viability, and flow cytometry to measure apoptosis. Consistent findings across all experiments suggest that IFN-ε may exert a significant inhibitory effect on human lung cancer cells, as existing literature supports notable anticancer properties, such as researched in ovarian cancer, and its beneficial role in modulating immune responses in diseases like herpes simplex virus 2 and Chlamydia muridarum.