İmar planı uygulama aracı olarak arazi ve arsa düzenlemesi
Land and plot arrangement as a means of i̇mplementing a zoning plan
  1. Tez No: 764631
  2. Yazar: ENİS ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Arazi ve arsa düzenlemesi; uygulama imar planına ve imar mevzuatına uygun biçimde yapı inşa edilebilir imar parseli üretilmesi için tesis edilen işlemdir. Düzenli yapılaşmış kentler oluşturmak için yapılan uygulama, imar planlarının da somut olarak mekana(arza) yansıtılması gerekmektedir. Arazi ve arsa düzenlemesiyle bireylerin kadastro parselleri yapı inşa edilebilir hale getirilerek bireysel yararın yanı sıra düzenlemeye tabi tutulan yerlerin yol, park, eğitim, hastane, ibadet yeri ihtiyacı da karşılanarak kamu yararı sağlanacaktır. Mülkiyet hakkıyla doğrudan ilişkili olan arazi ve arsa düzenlemesi işlemi taşınmaz malikinin arazisine veya arazideki hissesini etkilemektedir. Dolayısıyla arazi ve arsa düzenlemesi işlemini tesis edecek idarelerin keyfiyetinin ve parsel maliklerinin hak kaybının önlenebilmesi açısından konunun hukuki sürecinin irdelenmesi oldukça önemlidir. Arazi ve arsa düzenlemesi uygulaması içerisinde harita ve mühendislik alanı bilgisini de barındıran, teknik yönleri bulunan yaklaşık 40 adet işlemden meydana gelmektedir. Bu çalışmamızda 3194 sayılı Kanun'un 18.maddesi ile Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik esas alınmak üzere arazi ve arsa düzenlemesi işleminin imar planlama sürecinden başlayarak işlemin tebliğine kadar süregelen safahat açıklanarak hukuk devletine uygun olup olmadıkları yönünde değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Land and plot arrangement is a operation that carry out for producing zoning lot of land which can building on it, as a comply with zoning plan and zoning legislation. The operation that for create a organise construction must be contain zoning plans as a concrete. With a land and plot arrangement not only provide individual utility as a make them cadastral parcels that can building construction on it but also will answer public interest and the needs of the locations that has done arrangement as a road, park, education, hospital and prayer. Land and plot arrangement that has a relation with right of ownership can be affect to land and landowners part. So review of law process is really improtant for preventing to administirations bad acts and forfeitures of landowners. Land and plot arrangement approximately come about for 40 procedure that be contain knowledge of map, engineering and also there are technical sides. In this study there are inferrences about is the procedure obey constutional state or not as a explaining process of from plot plancing process to notification of the transaction and basing on article 18 of law with number 3194 and regulation about land arrangement.