Şiddet içerikli dizilerin Türkiye'deki genç yetişkinlerin saldırgan eğilimleri üzerine etkisi
The effect of violent series on aggressive tendencies of young adults in Turkey
- Tez No: 764635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Medya şiddeti ve insanların saldırganlık eğilimleri üzerindeki etlileri uzun yıllar medya araştırmalarına konu olmuş ve incelenmiştir. Kitle iletişim araçları hayatımıza girmeden önce şiddet; reel ortamda, suç oranı yüksek çevrelerde, aile şiddetinin bulunduğu evlerde yaşayan insanlar tarafından gözlemlenebilecekken; artık küçük bir ekranın evlerimizde bulunması ile dahi salonlarımıza kadar girip bizi çeşitli çevre ve bireylere ulaştırarak şiddete tanıklık etmemize olanak vermektedir. Tanıklık ettiğimiz ekran şiddetinde; karakter belki de günlük hayatımızda gördüğümüzde yolumuzu değiştireceğimiz biri iken yansıtılan acıklı geçmişi, çelişkili ve karmaşık ahlak yapısı, karizmatik görünüşü vb. özellikleri ile hayranlık duyulan ve örnek alınan birine dönüşebilmektedir. Bu araştırmada Türkiye'deki genç yetişkinlerin medya şiddetine maruz kalmalarının saldırganlık eğilimleri üzerindeki etkisi 590 kişiden oluşan bir örneklemde araştırılmıştır. Dizi izleme sıklığı, cinsiyet, eğitim seviyesi ve dizi temalarının saldırganlık eğilimi üzerindeki etkisi incelenmiş ve nicel analiz yöntemlerinden Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Bayesci Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak oluşturulan hipotezler test edilmiştir. Araştırmada İçişleri Bakanlığınca yürütülen“Yerli Diziler ve Güvenlik Algısı”adlı araştırma kapsamında toplanmış ikincil veriler kurumsal onay alınarak analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları, Genel Saldırganlık Modeli ile bağlantılı olarak tartışılmış olup Genel Saldırganlık Modelinin uzun süreli etkilerine odaklanılmıştır. Araştırmanın sonucunda şiddet/mafya, kadına şiddet, polisiye temalı diziler ile saldırganlık eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkeklerin kadınlara göre daha fazla saldırganlık eğilimi gösterdiği; ayrıca dizi izleme sıklığı arttıkça saldırganlığın artabileceği, eğitim durumunun artması ile saldırganlık eğilimlerinin azalabileceği gözlemlenmiştir. Araştırmanın şaşırtıcı bir bulgusu olarak yaş arttıkça bireylerin daha fazla saldırganlık eğilimi belirttiği gözlemlenmiştir. Medya şiddetinden etkilenmeyi ve anti-kahramanlar ile özdeşim kurmayı kolaylaştıran etkileri inceleyen bu araştırma, medya şiddetinin negatif etkilerini azaltmaya yönelik geliştirilebilecek stratejilere ve politikalara yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Media violence and its effects on people's aggression tendencies have been the subject of media research for many years. Before mass media came into our lives; violence could be observed in the real life by people living in environments with high crime rates, and in houses where there is family violence. Now, media allows us to witness violence by entering our living rooms with a small screen and make us reach out to various environments and individuals. In the screen violence we witnessed; the character -that we would most probably change our way and ignore him/her when we come across with them in our daily life- turn into someone who is admired and modeled with the reflected pathetic past, contradictory and complex moral structure, charismatic appearance, etc. In this study, the effect of exposure to media violence on aggressive tendencies of young adults in Turkey was investigated in a sample of 590 people. The effects of TV series viewing frequency, gender, education level, and TV series themes on the tendency to aggression were examined and hypotheses tested using the quantitative analysis methods like Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Bayesian Structural Equation Model. In the research, secondary sources obtained within the research called“Yerli Diziler ve Güvenlik Algısı”conducted by the Ministry of Interior were analyzed by obtaining institutional approval. The research results were discussed with the General Aggression Model and focused on the long-term effects of the General Aggression Model. As a result of the research, a significant relationship was found between violence/mafia, violence against women, crime-themed TV series and aggression tendency. The findings reveal that men tend to be more aggressive than women. In addition, it has been observed that as the frequency of watching TV series increases, aggression may increase, and higher education levels decrease aggression tendencies. As a surprising finding of the study, the findings reveal that individuals tended to be more aggressive as the age increased. The research, which examines the effects of media violence and identifying with anti-heroes, can guide the strategies and policies that can reduce the negative effects of media violence.