Türkiye'de KOBİ'lerin kurumsal risk yönetimi algılarının analitik hiyerarşi süreci (AHP) modeli ile incelenmesi
Investigation of enterprise risk management perceptions of SMES in Türkiye with analytical hierarchy process (AHP) model
  1. Tez No: 764644
  2. Yazar: SENA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya ekonomileri içerisinde başrolde yer alan KOBİ'ler, gelişmekte olan ülke konumundaki Türkiye ekonomisi içinde; istihdam artışına katkıda bulunma, işletmeye itibar kazandırma, uluslararası ticari işlemlerde aktif olma vasfı taşımaktadır. Ülkeler için büyük öneme sahip KOBİ'ler, küresel çapta hızlı değişim gösteren dünya düzenine uygun faaliyetler yürüterek iç ve dış pazarda sürdürülebilirliklerini korumak zorundadır. KOBİ temelinde, aile şirketleri ve tek elden yürütülen, görev tanımlarının olmadığı, takiplerin nispeten yapıldığı ve yönetilemeyen risklerin var olduğu geleneksel bir yönetim anlayışı hakimdir. Geleneksel yönetim anlayışı değişimlere uyum konusunda yeterli olmamakla beraber etkinliğini kaybetmiş durumdadır. Bundan sebep KOBİ'ler hedeflerine bir adım daha yaklaşabilmek için geleneksel risk yönetimi anlayışını rafa kaldırıp kurumsal risk yönetimi sistemini kabul ederek yeni bir sayfa açmalıdır. Bu kapsamda KOBİ bünyesinde KRY ile ilişkili iç kontrol, kurumsal yönetim ve iç denetim sistemlerini etkili biçimde idare edilebilmesi gerekir. Türkiye'de ekonomik büyüme rakamları açısından önemli role sahip KOBİ'lerin devamlılıkları açısından değişime ne kadar uyum sağladıkları ve risk yönetimi algı düzeylerini tespit edebilmek amacıyla çalışmalar KOBİ özelinde yürütülmüştür. Yürütülecek olan çalışmada, KOBİ'ler için alternatif risklerin kriterler bazında derecelendirilmesine göre sıralanmanın oluşacağı nicel bir yöntem olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs, which play a leading role in the world economies, are among the developing countries in the Türkiye economy; It has the characteristics of contributing to the increase in employment, gaining prestige to the business, and being active in international commercial transactions. SMEs, which are of great importance for countries, have to maintain their sustainability in the domestic and foreign markets by carrying out activities in accordance with the rapidly changing world order on a global scale. On the basis of SMEs, family businesses and a traditional management approach that is carried out by one hand, where there are no job descriptions, where follow-ups are made relatively, and there are unmanageable risks are dominant. Although the traditional management approach is not sufficient in adapting to changes, it has lost its effectiveness. For this reason, SMEs should put the traditional risk management approach on the shelf and accept the enterprise risk management system and open a new page in order to be one step closer to their goals. In this context, the internal control, corporate governance and internal audit systems related to ERM must be managed effectively within the SME. Studies have been carried out specifically for SMEs in order to determine how well the SMEs, which have an important role in terms of economic growth in Türkiye, adapt to change in terms of their sustainability and their level of risk management perception. In the study to be carried out, alternative The Analytical Hierarchy Process (AHP) model, which is a quantitative method in which the risks will be ranked according to the grading on the basis of criteria, was used.