Women teachers at the Gülen Community schools in Turkey: An ethnographic study
Türkiye'de Gülen Cemaati Okullarında Kadın Öğretmenler: Bir Etnografik Araştırma
- Tez No: 778026
- Danışmanlar: PROF. DR. JANET ALSUP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Purdue University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Gülen Cemaati küresel boyutta bir dini sosyal fenomen olarak kabul görmesi nedeniyle, Cemaat tarafından pratik edilen İslami aktivizm biçimine dair oluşan ilgi, Cemaat'in özerk iç özellikleri hakkında daha fazla araştırma yapılmasına hizmet etmiştir. Cemaatin ortaya çıkan aktivizm biçimi, çoğunlukla siyaset ve kültürün, İslam ve bilimin, modernite ve geleneğin bir sentezi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca Cemaat, ılımlı ve demokrasi yanlısı söylemiyle mevcut siyasi gündemlere uyumu göz ardı etmeden, güçlü ideolojik taahhütlerden kaçınırken, inancı güçlendirmeye ve İslam'ı diriltmeye alan açtı. Bu bağlamda, günlük yaşamda dini pratiklerin kamusal görünürlüğü ile ahlaki benlikler inşa etmek ve modern bir dindar karaktere uygun tutum ve alışkanlıklar geliştirmek Cemaat tarafından hegemonik bir proje olarak konuşlandırılır. Cemaat içerisinde kadınların mevcudiyeti ve cemaatin söylemlerine katılımları, gündelik yaşamın bu hegemonik projeye entegrasyonunda esastır. Bu çalışmada, Türkiye'nin batısındaki kırsal bir çevre ilde bulunan Gülen cemaati okuluna ilişkin incelemem, İslami cemaatlerin artan çekiciliğinin İslam'ın bir fonksiyonu olarak cinsiyete bağlı sosyal değişimi nasıl ürettiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bununla ilişkili olarak bu çalışmada, İslamcı toplulukların kamusal alanlarda artan çekiciliği, içinde bulundukları koşullar ve varoluş amaçları açısından açıklanmaktadır. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesindeki temel amaçlardan birisi ise Gülen cemaatine yönelik geniş bir literatür yer almasına rağmen cemaatin toplumsal cinsiyet politikalarının bu literatürde büyük ölçüde göz ardı edilmiş olmasıdır. Cemaatin toplumsal cinsiyet politikalarını anlamanın, hem İslamcı topluluklar hem de Türkiye toplumu genelinde toplumsal cinsiyet ilişkilerini ve dini otoriteyi incelemek için gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma, bugün Türkiye'de kamusal İslam'ın ve muhafazakar geleneklerin geri dönüşünün ana hatlarının izini sürmeye katkıda bulunuyor. Bu araştırma, Türkiye'nin batısındaki periferik bir kırsal şehirdeki Gülen cemaati okullarından biri olan Fatih Koleji'ndeki kadın öğretmenlerin etnografik, sohbete dayalı anlatımı aracılığıyla Türkiye'deki Gülen cemaatinin toplumsal cinsiyet politikasını analiz etmektedir. Araştırmada, Cemaat'in gündelik hayat siyasetini oluşturmadaki rolü ve devletle ilişkisini şekillendirme ve harekete geçirme biçimi dikkate alınarak, Cemaat'in toplumsal cinsiyet siyasetinin izini sürmek, mobilizasyon modelini anlamlandırmak ve dine dayalı siyaseti ile devlet arasında ortaya çıkan çatışmasız etkileşimi çözümlemek için Gramsci'nin hegemonya kültürü ve Foucault'nun yönetimsellik kavramlarına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the Gülen community has been accepted as a global religious social phenomenon, the suspicion people have about the new form of Islamic activism introduced by the Gülen has served to further research about the autonomous inner characteristics of the Community. The Community's emerging form of activism is mostly defined as a synthesis of politics and culture, Islam and science, modernity and tradition. In addition, the Community opened up a space for strengthening faith and reviving Islam while avoiding strong ideological commitments without dismissing an adaptation to current political agendas through its moderate and pro-democratic discourse. Within this arena, the public visibility of religious practices in everyday life is deployed by the Community as a hegemonic project in order to construct moral selves and to cultivate attitudes and habits in accord with a modern pious character. The role of women in terms of their presence and engagement with the Community discourses is essential to integrating the analysis of everyday life into the emerged alternative hegemonic projects. In this study, my examination of a Gülen community school located in a rural, peripheral province of western Turkey aims to contribute to the understanding of how the increasing appeal of Islamic communities generates gender-related social change as a function of this alternative hegemonic project. In light of this concern, I explain the increasing appeal of Islamist communities in public spaces in terms of their conditions and motives of existence. One of my central motivations involves the fact that although there is extensive literature about the Gülen community, the Community's gender politics have remained largely overlooked. I think the gender politics of the Community are essential for viewing gender relations and religious authority both within Islamist communities and throughout Turkish society. This research contributes to tracing the contours of the return of public Islam and conservative traditions in Turkey today. This study analyzes the Gülen community's gender politics in Turkey through an ethnographic, conversation-based account of the female teachers at one of the Gülen community schools, Fatih College, in a peripheral rural city in western Turkey. In this study, considering the Community's role in forming everyday life politics and the way it frames and activates its relationship with the state, the concepts of Gramsci's culture of hegemony and Foucault's art of governmentality are used to trace the gender politics of the Community, the mobilization model of the Community, and the emergent non-confrontational interaction between the Community's religion-based politics and the state.