Hemşire yardımcılığı bölümü öğrencilerine yapılan film destekli iletişim eğitimin terapötik iletişim becerilerine, yansıtıcı düşünme ve empati düzeylerine etkisi
The effect of film-assisted communication education on therapeutic communication skills, reflective thinking and empathy levels of nursing assistant department students
- Tez No: 764698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hasta birey ile çalışmak sadece bakım verme değil aynı zamanda hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim içerisinde olmayı gerektiren ayrıca hasta ve yakınlarına karşı empati yapabilmeyi gerektiren bir olgudur. Mevcut çalışmada sağlık meslek lisesinde eğitim gören 11 ve 12. Sınıf hemşire yardımcılığı bölümü okuyan öğrencilere film destekli yapılan iletişim eğitiminin terapötik iletişim becerilerine, yansıtıcı düşünme ve empati düzeylerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada Yarı-Deneysel Tasarım türlerinden biri olan tek gruplu ön test – son test tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini ve örneklemini Yerköy İbn-i Sina Mesleki ve Teknik anadolu lisesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında 11 ve 12. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. İletişim dersi öncesinde hemşirelik öğrencileri için terapötik iletişim becerileri ölçeği, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerisi ölçeği ve empati düzeyi belirleme ölçeği anketleri doldurulmuş ve hemen ardından Patch Adams ve İçimdeki Deniz filmleri öğrencilere izletilmiştir. Filmler aynı hafta içinde farklı günlerde izletilmiştir. Her film sonrasında öğrenciler ile 1 saat boyunca teorik bilgi çerçevesinde iletişim becerileri tartışılmıştır. Sınıf içerisinde öğrencilerle birlikte filmin analizi yapıldıktan sonra tekrar aynı anketleri doldurmaları istenmiştir. Toplamda hemşire yardımcılığı bölümü öğrencilerinden 140 öğrenciyle çalışma yapılmıştır. Öğrencilerin sosyodemoğrafik özelliklerinde öğrencilerin yaş ortalaması 16,96± ,690 ve %61,4'ü kadın cinsiyette idi. Öğrencilerin %61,4'ü maddi durumunu iyi olarak değerlendirmekte ve %71,4'ü 12. sınıf öğrencisiydi. Öğrencilerin %78,6'sı eğitim gördüğü sağlık bölümünü kendi isteği ile seçtiğini ifade etmiştir. Tüm öğrenciler iletişim dersini ilk defa almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Working with a sick individual is a phenomenon that requires not only caregiving but also being in communication with the patient and their relatives, as well as being able to empathize with the patient and their relatives. In the current study, it was conducted to determine the effect of film-assisted communication education on therapeutic communication skills, reflective thinking and empathy levels of 11th and 12th grade students studying in the health vocational high school. In the study, one group pretest-posttest design, which is one of the Semi-Experimental Design types, was used. The universe and sample of the study consists of 11th and 12th grade students in Yerköy İbn-i Sina Vocational and Technical Anatolian High School in the 2021-2022 academic year. Before the communication lesson, the questionnaires for the therapeutic communication skills scale, the reflective thinking skills scale for problem solving, and the empathy level determination scale were filled in for nursing students, and the films Patch Adams and the Sea Inside were watched immediately after. The films were screened on different days in the same week. After each movie, communication skills within the framework of theoretical knowledge were discussed with the students for 1 hour. After analyzing the film with the students in the classroom, they were asked to fill out the same questionnaires again. In total, a study was conducted with 140 students from the nurse assistant department. According to the sociodemographic characteristics of the students, the mean age of the students was 16.96±,690 and 61.4% of them were female. 61.4% of the students evaluated their financial situation as good and 71.4% were 12th grade students. 78.6% of the students stated that they chose the health department where they were educated voluntarily. All students were taking the communication course for the first time.