Dönüştürücü ve otantik liderliğin örgütsel yaratıcılığa etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracı rolü: Hava kargo taşımacılığı sektöründe bir araştırma
The mediating role of positive psychological capital in the impact of transformative and authentic leadership on organizational creativity: A research in the air cargo transport industry
- Tez No: 764699
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, modern liderlik tarzlarından olan dönüştürücü ve otantik liderlik kavramlarının örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede Türkiye'de faaliyet gösteren 7 havayolu kargo işletmesinde çalışan 580 beyaz yakalı personelden veri toplanmıştır. Bu kapsamda, araştırmada frekans analizi, korelasyon analizi, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, aracı değişken analizi ve yapısal eşitlik modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, dönüştürücü liderliğin pozitif psikolojik sermayeyi ve örgütsel yaratıcılığı pozitif bir şekilde etkilediği tespit edilirken; pozitif psikolojik sermayenin ise dönüştürücü liderlik ve örgütsel yaratıcılık arasında kısmı aracılık rolü tespit edilmiştir. Ayrıca, otantik liderliğin pozitif psikolojik sermayeyi ve örgütsel yaratıcılığı pozitif bir şekilde etkilediği tespit edilirken; pozitif psikolojik sermayenin otantik liderlik ve örgütsel yaratıcılık arasında kısmı aracılık rolü tespit edilmiştir. Son olarak pozitif psikolojik sermayenin alt boyutlarından biri olan“Öz Yeterlilik ve Umut”alt boyutunun örgütsel yaratıcılığı pozitif bir şekilde etkilerken; diğer bir alt boyutu olan“Dayanıklılık”alt boyutunun ise negatif bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the mediating role of positive psychological capital in the effect of transformative and authentic leadership concepts which are modern leadership styles on organizational creativity. In this context, data were collected from 580 white-collar personnel working in 7 airline cargo businesses operating in Turkey. In this context, frequency analysis, correlation analysis, explanatory factor analysis, con-firmatory factor analysis, reliability analysis, mediator variable analysis and structural equation model were used in the research. According to the findings of the study, it was determined that transformative leadership positively affects positive psychological capital and organizational creativity; positive psychological capital has been found to have a partial mediator role between transformational leadership and organizational creativity. While it was determined that authentic leadership positively affects positive psychological capital and organizational creativity; positive psychological capital has a partial mediator role between authentic leadership and organizational creativity. Finally, while the subdimension of“Self-efficacy and Hope”, one of the subdimensions of positive psychological capital, positively affects organizational creativity; Another subdimension,“Resilience”, was found to affect negatively.