Kronik hastalığa bağlı amputasyon olan bireylere verilen motivasyonel görüşme temelli danışmanlığın başa çıkma tutumları ve algılanan sosyal destek düzeylerine etkisi
The effect of motivational interview-based counseling given to individuals with amputation due to chronic disease on the coping attitudes and perceived social support levels
- Tez No: 764745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, kronik hastalığa bağlı amputasyon olan bireylere verilen motivasyonel görüşme temelli danışmanlığın başa çıkma tutumları ve algılanan sosyal destek düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma bir üniversite hastanesinin ve bir şehir hastanesinin ortopedi ve travmatoloji bölümünde araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 23'ü müdahale 25'i kontrol grubunda, toplam 48 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamı alınmıştır. Veriler SPSS Statistics 24.0 programında; Levene, Shapiro Wilk testi, Bağımsız Örneklem t testi, Eşleştirilmiş t testi ve Ki-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of motivational interview-based counseling given to individuals with amputation due to chronic disease on coping attitudes and perceived social support levels. The study was completed in the orthopedics and traumatology department of a university hospital and a city hospital with 48 patients. The patients were split into two groups: 23 patients were included in the intervention group and 25 patients were included in the control group. Data were collected using the Introductory Information Form, Coping Attitudes Scale, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Ethics committee approval was obtained for the research and written informed consent was obtained from the patients. The data were analyzed in SPSS Statistics 24.0 program; using Levene test, Shapiro Wilk test, Independent Sample t-test, Paired t-test, and Chi-square test.