Modeling electricity markets by integrating renewable energy
Elektirik piyasalarının yenilenebilir enerji ile bütünleşik modellenmesi
- Tez No: 764748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Antropojenik iklim değişikliğinden kaynaklanan sürdürülebilirlik endişeleri, elektrik sektöründe köklü değişiklikleri zorunlu kılmıştır. 2015 Paris Anlaşması'nda belirtildiği gibi, iklim değişikliğinin yarattığı tehditle başa çıkmanın kilit unsuru, fosil yakıtların paylarını azaltarak bunları yenilenebilir enerji kaynakları ile değiştirmektir. Bununla birlikte, geleneksel elektrik sistemleri, büyük ölçekli yenilenebilir enerjiyi sorunsuz bir şekilde kullanabilecek yapılar olarak gelişmemiştir. Yenilenebilir enerjinin büyük ölçekli entegrasyonu elektrik sektörünün neredeyse tüm bileşenleri için çeşitli zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Düşük-karbon enerji dönüşümü, bu noktada çok yönlü bir uygulama sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunların büyük bölümü, teknik zorluklardan ziyade ekonomik verimlilik ve yönetim sorunlarıdır. Bu tez, yenilenebilir enerji entegrasyonu ile ilgili zorluklarının ekonomik analizi üzerine makalelerden oluşmaktadır. İlk makale toptan satış pazarlarındaki sorunları incelemektedir. Özellikle, yenilenebilir enerjinin çok düşük marjinal üretim maliyeti ile rekabete katılmasının piyasa denge fiyatları üzerindeki etkileri ile birlikte farklı yenilenebilir sübvansiyon mekanizmalarının ve yenilenebilir enerji üretiminin endüstriyel organizasyonunun bu dengeye etkileri Cournot-Nash çerçevesinde incelenmiştir. İkinci makale, Talep Tepki (Demand Response) yöntemi ve piyasa segmantasyonuna dayalı yeni market yapısı önermektedir ve bunun ile ilgili analizleri içermektedir. Model üretici ile tüketicinin karar verme süreçlerinin dinamik etkileşimini içeren dinamik programlama kullanmaktadır ve yenilenebilir enerjinin kontrol edilememesinden kaynaklanan sorunu ele almaktadır. Son makalede, üç farklı tahmin yönteminin Türkiye elektrik piyasalarındaki gün-öncesi saatlik talep tahmin performansları analiz edip birbirleri ile karşılaştırmaktadır
Özet (Çeviri)
Sustainability concerns arising from anthropogenic climate change necessitated fundamental changes in the electricity sector. As set out in the 2015 Paris Agreement, the key element to deal with the threat posed by climate change is to increase the shares of renewable sources in exchange for reducing the shares of fossil fuels. Nevertheless, the traditional electricity systems have not evolved in a way to accommodate large-scale renewable energy smoothly. The large-scale integration of renewable energy poses several challenges for almost all components of the electricity sector. The energy transition towards low-carbon energy now faces a multifaceted implementation problem. The problems are economic efficiency and managerial problems rather than technical difficulties. This dissertation comprises three analytical essays on analysis of the challenges of renewable energy integration. The first essay studies the problems in the wholesale markets. Particularly, the distortion of equilibrium prices in wholesale market because of the negligibly small marginal cost of production of renewables, impacts of different renewable subsidization mechanisms, and impacts of the industrial organization of renewable energy generation are analyzed in a Cournot-Nash competition framework. The second essay proposes a novel retail market model based on a Demand Response mechanism and market segmentation. The model includes dynamic programming involving the dynamic interaction of retailers and consumers decision making processes and addresses the problem due to the intermittency of renewable energy. The last essay analyzes and compares the day-ahead hourly demand forecasting performances of three different forecasting methods on Turkish electricity markets.