Hematopoetik kök hücre transplantasyonu olan multiple myeloma hastalarında b hücre yenilenmesinin (PECAM-1) CD31 ekspresyonu ile takip edilmesi
Investigation of b cell regeneration in multiple myeloma patients with hematopoetic stem cell transplantation (PECAM-1) tracking with CD31 expression
  1. Tez No: 764749
  2. Yazar: MEHTAP TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Multiple Myeloma (MM), plazma hücrelerinin neoplastik çoğalması ile karakterize olan malign bir hastalıktır. Son yıllarda MM tedavisinde Hematopoetik kök hücre transplantasyonu (HKHT) kurtarıcı tedavi haline gelmiştir. Bu çalışmamızdaHKHTsonrası B hücre yenilenmesinin (PECAM-1) CD31 ekspresyonu ile takip edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla ERÜ Tıp Fakültesi, Hematoloji- Onkoloji Hastanesi, Kemik İliği Transplantasyon (KİT) Ünitesinde otolog kök hücre nakil (OKHN) yapılan MM hastalarından 3, 6, 9 ve 12. aylarda rutin kontrollerinde kan örnekleri alınarak çalışıldı. Çalışma9 kadın, 8 erkek toplam 17 erişkin hasta ve 3 kadın 3 erkek toplam 6 erişkin sağlıklı kontrol örnekleri ile yapıldı. Kan örneklerinin akım sitometrik analizi sonucunda; HKHTsonrası 3., 6., 9. ve 12. aylarında T ve B hücrelerdeki ortanca CD31+ ekspresyonun sağlıklı bireylerin değerinden daha düşük olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM) is a malignant disease characterized by neoplastic proliferation of plasma cells. Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) has become a salvage treatment in thetreatment of MM in recent years. In this study, it is aimed to monitor B cell regeneration (PECAM-1) after HSCT with CD31 expression. For this purpose, blood samples were taken from MM patients who under stem cell transplantation (OKNH) at ERU Faculty of Medicine, Hematology-Oncology Hospital, Bone Marrow Transplantation (KIT) Unit at their routine controls at 3, 6, 9 and 12 months. The study was conducted with 17 adult patients, 9 females, 8 males, and 6 adult healthy control samples, 3 females and 3 males. As a result of flow cytometric analysis of blood samples; It was observed that the median CD31+ expression in T and B cells at the 3rd, 6th, 9th and 12th month safter HSCT was lower than the value of healthy individuals.