Yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerileri ile matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between seventh grade students' mathematical reasoning and self-efficacy for mathematical reasoning perception
  1. Tez No: 764765
  2. Yazar: CANSU KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU PİŞKİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerileri ile matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerileri ile matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterlik algılarının cinsiyet ve matematik başarısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelenmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve çalışma betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmanın verileri Ağrı ilindeki 5 devlet okulunun yedinci sınıflarında bulunan 378 öğrenciden toplanmıştır. Katılımcıların 188'i kız, 190'ı erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri; matematiksel muhakeme becerilerini değerlendirmek için Çoban ve Tezci (2020) tarafından geliştirilen,“ Matematiksel Muhakeme Değerlendirme Ölçeği”ve matematiksel öz yeterlik algılarını ölçmek için Mumcu (2019) tarafından geliştirilen“ Matematiksel Muhakeme Öz Yeterlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde betimsel istatistik ölçüleri ve“Bağımsız Örneklemler için Faktöriyel ANOVA”,“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken matematiksel muhakeme ölçeğinin birinci bölümü çoktan seçmeli sorulardan oluştuğundan doğru ve yanlış şeklinde puanlanmış, ölçeğin ikinci bölümü kısa cevaplı sorulardan oluştuğundan puanlama yapmak için kategorileştirme kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda, yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerilerinin orta düzeye yakın olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, yedinci sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme ve matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterliklerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte birinci dönem matematik not ortalaması değişkenine bakıldığında ise hem matematiksel muhakeme hem de matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterlik algısı için istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda matematiksel muhakeme ve matematiksel muhakemeye yönelik öz yeterlik düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between seventh grade students' mathematical reasoning skills and their self-efficacy for mathematical reasoning perceptions. In addition, it was aimed to examine whether the mathematical reasoning skills and mathematical reasoning self-efficacy perceptions of seventh grade students differ according to gender and first semester mathematics grade point average. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used and the study has a descriptive nature. The data of the study were collected from 378 seventh grade students of 5 state schools in Ağrı. 188 of the participants consisted of female students and 190 male students. The data of the research were collected using:“Mathematical Reasoning Evaluation Scale”developed by Çoban and Tezci (2020) in order to evaluate mathematical reasoning skills and“Mathematical Reasoning Self-Efficacy Scale”developed by Mumcu (2019) in order to measure mathematical self-efficacy perceptions. In data analysis, descriptive statistical measures and“Factorial ANOVA for Independent Samples”,“Pearson Correlation Analysis”were used. While analyzing the data, the first part of the mathematical reasoning scale was scored as true and false as it consisted of multiple-choice questions, and categorization was used for scoring since the second part of the scale consisted of short-answer questions. As a result of the data analysis, it was determined that the mathematical reasoning skills of the seventh grade students were slightly below the average level. The findings of the study showed that there was no significant difference between the seventh grade students' mathematical reasoning and mathematical reasoning self-efficacy according to the gender variable. However, when we look at the first semester mathematics grade point average variable, it is concluded that there is a statistically significant difference for both mathematical reasoning and mathematical reasoning self-efficacy perceptions. At the same time, a moderately significant positive correlation was found between mathematical reasoning and mathematical reasoning self-efficacy levels.