Alan bağımlı ve alan bağımsız bilişsel stillerdeki 7.sınıf öğrencilerinin geometri problemi çözme ve matematiksel süreç gelişimlerinin incelenmesi
Investigation of field-dependent and field independent cognitive styles of seventh grade students in geometry problem solving and mathematical process development
  1. Tez No: 461542
  2. Yazar: ENİSE PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Matematik öğrenme alanları içinde yer alan problem çözme ve matematiksel süreç becerileri birbiri ile etkileşim halinde olan önemli unsurlardır. Kişilerin tüm okul hayatı ile okul sonrası hayatında da kullanabileceği bu beceriler matematik öğrenme alanlarında yer almaktadır. Bu nedenle araştırmanın amacı; alan bağımlı ve alan bağımsız bilişsel stillerdeki yedinci sınıf öğrencilerinin geometri problemlerini çözerken ki matematiksel süreç gelişimlerini incelemektir. Bu araştırmada alan bağımlı ve alan bağımsız bilişsel stildeki yedinci sınıf öğrencilerinin geometrik problem çözme ve matematiksel süreç becerileri incelenmektedir. Bu amaçla, 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde Mersin İli Tarsus ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 125 7. sınıf öğrencisinden veriler toplanmıştır. Veriler,“Gizlenmiş Şekiller Grup Testi”ve açık uçlu problemlerden oluşan“Geometri Muhakeme Değerlendirme Ölçeği”olmak üzere iki farklı araçla toplanmıştır. Bu testler aracılığı ile öğrencilerin alan bağımlık /bağımsızlık düzeyi problem çözme becerileri ve muhakeme becerileri ölçülmüştür. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla betimleyici ve yordayıcı (çok değişkenli regresyon) analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, matematiksel süreç becerisi arttığında problem çözme becerisinin artacağı, bilişsel stil skoru arttıkça problem çözme becerisinin ve matematiksel süreç becerisinin artacağını söylemesine karşın matematiksel süreç becerilerinin problem çözme üzerindeki etkisi alan bağımlılığa bağlı olarak farklılaşmadığını göstermektedir. Öğrencilerin alan bağımlı ve alan bağımsız olmaları ayrı ayrı matematiksel süreç becerileri ve problem çözme becerileri arasında bağ bulunmasına karşın bu bilişsel stillerin matematiksel süreç becerisi ve problem çözme üzerinde bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Problem solving and mathematical process development skills are two interlinked areas that are integral parts of mathematics education. These two skill sets are not only necessary throughout a student's academic life but also crucial for an individual's success after school in an increasingly information intense world. Therefore, the purpose of this study is to investigate how field-dependent and –independent cognitive styles' of students affect the mathematical process development during geometry problem solving. To study problem solving and mathematical process development skills, 125 seventh grade pupils from a state school run by Ministry of National Education in Tarsus, Mersin were selected. Data were collected on two different tests; 'Group Embedded Fıgures Test' and 'Geometry Reasoning Assessment Scale' which is composed of open ended problems. Combined, these two tests evaluate field-dependent and –independent cognitive styles and problem solving and logical inductions skills of participating students. Study data was analyzed by descriptive and multi-parametric regression methods. It was hypothesized that mathematical process development skill would positively correlate with problem solving skills and with increasing cognitive style score both problem solving and mathematical process development skills would improve. However, our analysis demonstrated that the effect of mathematical process development on problem solving skills was independent of field-dependent cognitive style. Even though there was a correlation between mathematical process development and problem solving skills, field-dependent and –independent cognitive styles did not affect these two skill groups significantly.