Bulmaca temelli öğrenme yaklaşımının ortaokul öğrencilerinin matematik dersine yönelik akıl yürütme ve özyeterliklerine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of the puzzle-based learning approach on middle school students' reasoning and self-efficacy in mathematics classes
- Tez No: 1011410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bulmaca temelli öğrenme yaklaşımının ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakeme becerileri ve matematik özyeterlik algıları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca matematik özyeterliği ile muhakeme becerisi arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin sınıf düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi hedeflemiştir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. Nicel boyutta öntest–sontest tek gruplu deneysel desen kullanılmış; nitel boyutta ise öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışma grubu, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 20'si 7. sınıf ve 20'si 8. sınıf olmak üzere toplam 40 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel veri toplama araçları olarak Matematiksel Muhakeme Testi (MMT) ve Matematik Özyeterlik Ölçeği (MÖÖ) kullanılmış; uygulama süreci boyunca bulmaca temelli öğretim altı hafta boyunca haftada bir ders saati (40 dakika) olacak şekilde yürütülmüştür. Uygulama öncesinde ve sonrasında toplanan nicel veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiş; bağımlı örneklemler t-testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise 7'si 7. sınıf ve 9'u 8. sınıf olmak üzere toplam 17 öğrenciden oluşmaktadır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, bulmaca temelli öğretimin her iki sınıf düzeyinde de öğrencilerin matematiksel muhakeme becerilerini ve matematik özyeterlik düzeylerini anlamlı biçimde geliştirdiğini göstermiştir. Yedinci sınıf öğrencilerinin muhakeme puanları 1,25'ten 2,11'e; sekizinci sınıf öğrencilerinin puanları ise 1,62'den 2,37'ye yükselmiştir. Her iki sınıf düzeyinde de özyeterlik puanlarında anlamlı artışlar gözlenmiştir. Bununla birlikte matematik özyeterliği ile muhakeme becerisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Nitel bulgular ise öğrencilerin matematiksel bulmacaları eğlenceli, motive edici ve öğretici olarak değerlendirdiklerini; matematiğe karşı tutumlarında olumlu değişimler yaşadıklarını ve matematik yapabilme konusunda özgüvenlerinin arttığını ortaya koymuştur. Öğrenci görüşleri, bulmaca temelli öğretimin öğrenme sürecini daha ilgi çekici, işbirlikçi ve anlamlı hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the puzzle-based learning approach on the mathematical reasoning skills and mathematics self-efficacy perceptions of 7th and 8th grade middle school students. The study also aims to determine the relationship between mathematics self-efficacy and reasoning skills and whether these variables differ according to grade level. The research was conducted using a mixed-methods design that combined quantitative and qualitative data. A pretest–posttest single-group experimental design was used for the quantitative dimension; for the qualitative dimension, data obtained from semi-structured interviews with students were analyzed using content analysis. The study group consisted of a total of 40 students, 20 from the 7th grade and 20 from the 8th grade, attending a public middle school in Kocaeli province during the 2025–2026 academic year. The Mathematical Reasoning Test (MMT) and the Mathematics Self-Efficacy Scale (MÖÖ) were used as quantitative data collection tools; puzzle-based teaching was conducted during the application process for one lesson hour (40 minutes) per week for six weeks. Quantitative data collected before and after the application were analyzed using computer software; dependent samples t-test and Pearson correlation analysis were applied. The qualitative dimension of the study consisted of a total of 17 students, 7 of whom were in the 7th grade and 9 of whom were in the 8th grade. Content analysis was used to analyze the qualitative data. The research findings show that puzzle-based teaching significantly improved students' mathematical reasoning skills and math self-efficacy levels in both grade levels. Seventh-grade students' reasoning scores increased from 1.25 to 2.11, while eighth-grade students' scores increased from 1.62 to 2.37. Significant increases in self-efficacy scores were observed in both grade levels. However, no statistically significant relationship was found between mathematical self-efficacy and reasoning skills. Qualitative findings revealed that students found mathematical puzzles enjoyable, motivating, and educational; experienced positive changes in their attitudes toward mathematics; and gained greater confidence in their mathematical abilities. Student opinions indicate that puzzle-based instruction made the learning process more engaging, collaborative, and meaningful.