History education and formation of large group identities: Portrayal of Turkish and European identities in Turkish high school history textbooks
Tarih eğitimi ve büyük grup kimlikleri: Liselerde okutulan Türk tarih kitaplarında Türk ve Avrupa kimliği
- Tez No: 764768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sosyal kimlik ve sosyal kategorizasyon kuramları kimliklerin nasıl oluştuğunu, gruplar arası ilişkileri ve neden iç grup üyelerinin önceleyip dış grup üyelerine karşı önyargıyla yaklaştığını açıklamaktadır. Tarih de aynı zamanda kimlik oluşumunun vazgeçilmez bir parçası olarak gösterilirken, seçilmiş travma ve zaferler bu kimlikleri daha da kuvvetlendirmektedir. Bu kapsamda, tarih eğitimi, çocukların kimliklerini oluşturabileceği, diğer ulus ve kültürlerle ilgili uzun dönemli zihinsel temsiller oluşturabileceği ve belirli sosyal ve siyasi kültürleri bilinçsizce meşrulaştırabileceği uygun bir platform sağlamaktadır. Tarih eğitimine ilişkin literatür ve psikolojiden alınan sosyal kimlik kuramı ile seçilmiş travma ve zaferler kuramından faydalanan bu tez en son 2021 yılında liselerde okutulan Türk tarih kitaplarında Türk ve Avrupa kimliklerinin nasıl tasvir edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bu tez ders kitaplarında bulunan kimliklerin daha çatışmaya yatkın bir toplum oluşturup oluşturmadığını ya da barış kültürünün kurulmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını tespit etmek adına Karina Korostelina tarafından tasarlanan Tarih Kitaplarının Sosyal Kimliğe Etkisi modelini analitik çerçevesi olarak kullanacaktır. Tezin bulgularının Türk toplumunun Avrupa'ya yönelik yerleşik inançlarına ilişkin bir iç görü sağlaması umuduyla, bu tez disiplinler arası küçük bir köprü olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social identity theory explains how identities form, how intergroup relations work and why out-group bias and in-group favoritism are observed. History is also pointed out as an indispensable ingredient of identity formation and identities are further strengthened with chosen glories and traumas. In this regard, history education offers an excellent platform that children can derive their identity, form long-standing mental representations of other nations and cultures, and legitimize certain social and political cultures. Several strands of research have already analyzed Turkish history textbooks; however, there is a lack of research on the latest textbooks. Grounding on the literature on history teaching and studies on social identity theory, this thesis aims to explore how Turkish and European identities are portrayed in 2021 Turkish History textbooks taught in high schools. To this end, this thesis will use the Model of the Impact of History Education on Social Identity drafted by Karina Korostelina to determine whether the ascribed identities in the textbooks lay facilitate or hinder the establishment of culture of peace or culture of violence. In the hope that the findings of this thesis will help to shed some light on the established beliefs of Turkish society about Europe, this thesis aspires to be a small bridge between disciplines