Akıllı turizm, destinasyon aidiyeti ve seyahat niyeti ilişkisi: Antalya bölgesi örneği
The relationship of smart tourism, destination belonging and travel intention: Antalya region example
  1. Tez No: 764769
  2. Yazar: FİGEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Akıllı şehirler ve akıllı turizm kavramları dünyanın güncel konuları arasındadır. Bu kavramlar sürekli değişmekte ve gelişme göstermektedir. Şehirler, insan, yönetişim, ekonomi, yaşam, çevre ve hareketlilik alanlarında bilgi teknolojilerinin kullanımı ile akıllı hale gelmiştir. Şehirlerde bilgi teknoloji kullanımı akıllı turizmi ortaya çıkarmış ve turizm sektörüne farklı bir boyut kazandırmıştır. Teknoloji ile işletmeler, turistlerin ihtiyaçları tahmin edebilme, ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde temin edebilme, turiste özel hizmet verebilme gibi imkânlara sahip olmaktadır. Akıllı turizm ile turistlerin maksimum düzeyde memnun olması ve işletmenin kaynaklarını verimli bir şekilde kullanabilmesi amaçlanmaktadır. Akıllı turizm ile turizm destinasyonunu geliştirme, turistlerin seyahat niyetlerini etkilemeye çalışılarak destinasyona doğru çekilmelerini sağlama ve akıllı turizmde kullanılan teknolojilerle turistik deneyimler yaratılarak destinasyon aidiyeti oluşturulmaya çalışmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada SPSS 22.0 ve AMOS 20.0 kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Akıllı turizm algısının destinasyon aidiyeti üzerindeki etkisinde seyahat niyetinin aracılık etkisinin olup olmadığı araştırılmış ve aracılık etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu üç değişken arasındaki ilişkiye bakıldığında ise; akıllı turizm algısı ile destinasyon aidiyeti, akıllı turizm ile seyahat niyeti, seyahat niyeti ve destinasyon aidiyeti arasında anlamlı
Özet (Çeviri)
Smart cities and smart tourism concepts are among the current issues of the world. These concepts are constantly changing and developing. Cities have become smart with the use of information technologies in the fields of people, governance, economy, life, environment and mobility. The use of information technology in cities has revealed smart tourism and brought a different dimension to the tourism sector. With technology, businesses have the opportunity to anticipate the needs of tourists, to provide their needs quickly, and to provide tourist-specific services. With smart tourism, it is aimed that the tourists are satisfied at the maximum level and that the enterprise can use its resources efficiently. With smart tourism, it is aimed to develop a tourism destination, to attract tourists towards the destination by trying to influence their travel intentions, and to try to create destination belonging by creating touristic experiences with the technologies used in smart tourism. In this study, data were analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 20.0. It has been investigated whether the travel intention has a mediating effect on the effect of smart tourism perception on destination belonging, and it has been concluded that there is no mediation effect. Looking at the relationship between these three variables; It has been concluded that there is a significant relationship between smart tourism perception and destination belonging, smart tourism and travel intention, travel intention and destination belonging.