Küresel iklim değişikliği: Aktörler, süreçler ve etkiler üzerinden bir inceleme
Global climate change: A study on actors, processes and effects
- Tez No: 933630
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada küresel iklim değişikliğine neden olan faktörler( doğal kaynaklı faktörler: buzulların erimesi, fırtına ve kasırgalar, volkanik olaylar, güneş olayları vs. insan kaynaklı faktörler gibi), bu faktörlerin çevre ve insan üzerindeki etkileri ve aynı zamanda bu etkileri azaltmak için yapılması gerekenler ve yapılanlar üzerinde durulmuştur. Sanayi devrimi ve buna bağlı olarak artan kentleşme, insanların doğayı ve doğal kaynakları fütursuzca kullanımını arttırmış, insanların çevre üzerinde yarattığı tahribata ek olarak artan enerji kullanımı sera gazı salınımını hızlandırarak küresel ısınmaya ivme kazandırmıştır. Tüm bunların sonucu olarak temiz hava, güvenli içme suyu ve sağlıklı gıdaya erişim zorlaşmış ve insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Aynı zamanda küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliğiyle artan aşırı doğa olayları birçok olumsuzluğa neden olmuş ve etkileri yıkıcı olmaya devam etmektedir. Bu etkiler kendini ekonomik alanda da göstermiş ve çoğu sektörü etkilemiştir. Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu yıkımlar araştırmamda görseller ve istatistiklerde desteklenmiştir. Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu tahribatın önüne geçebilmek için alınan önlemler azaltım ve uyum başlıkları altında özetlenebilir. Azaltımdan kasıt sera gazı emisyonlarını azaltıp küresel ısınmayı yavaşlatmakken uyumdan kasıt ise iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı adaptasyon kazanmaktır. Bu noktada küresel iklim değişikliğinin Türkiye üzerindeki etkilerine ve alınması gerekenler önlemlere de kısaca değinilmiştir. Küresel iklim değişikliğinin gün geçtikçe artan etkileri üzerine devletlerin ve bireylerin sorumluluklarına ve nasıl bir planlama yapılması gerektiğine de değinilmiştir. Bu noktada küresel iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliğinin önemi üzerine durulmuş ve bu konuda büyük nüfuzları olan BM ve AB gibi aktörlerin çalışmaları incelenmiştir. Emisyonların azaltılması, yenilenebilir enerjiye geçişin hızlandırılması ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin benimsenmesi gibi hedefleri olan AB, iklim nötrlüğü ve net sıfır emisyon hedefine de öncülük etmektedir. Bu hedeflerin bir sonucu olarak ortaya çıkan Paris Anlaşması ve AB ve BM'nin katkı sağlayıp öncülük ettiği birçok çalışmaya da çalışmamda yer verilmiştir. Sonuç olarak en büyük etkeninin biz insanlar olduğu küresel iklim değişikliğinin yıpratıcı ve yıkıcı etkilerine karşı yine biz insanların ve devletlerin, tabii bunun yanında uluslararası kuruluşların işbirliği zorunlu bir hal almıştır. Tezimin ana konularından olan iklim değişikliğiyle mücadele tüm insanlık için önemini günden güne artırmaktadır. Bu noktada herkes payına düşeni yapmalı ve gelecek nesiller için sürdürülebilir, adil ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için çabalamalıyız.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that cause global climate change (natural factors: melting of glaciers, storms and hurricanes, volcanic events, solar events, etc.), the effects of these factors on the environment and human beings, as well as what needs to be done and what has been done to reduce these effects are emphasized. The industrial revolution and the consequent increase in urbanization have increased people's reckless use of nature and natural resources, and in addition to the destruction caused by humans on the environment, increased energy use has accelerated the release of greenhouse gases and accelerated global warming. As a result, access to clean air, safe drinking water and healthy food has become difficult and has reached dimensions that threaten human health. At the same time, extreme natural events, which have increased with the climate change brought about by global warming, have caused many negativities and their effects continue to be devastating. These effects have also manifested themselves in the economic field and affected most sectors. The destruction caused by global climate change is supported by visuals and statistics in my research. The measures taken to prevent the destruction caused by global climate change can be summarized under the headings of mitigation and adaptation. Mitigation means reducing greenhouse gas emissions and slowing down global warming, while adaptation means adapting to the consequences of climate change. At this point, the impacts of global climate change on Turkey and the measures to be taken are briefly mentioned. The responsibilities of states and individuals on the ever-increasing effects of global climate change and what kind of planning should be done have also been mentioned. At this point, the importance of cooperation in combating global climate change is emphasized and the work of actors such as the UN and the EU, which have great influence in this regard, is examined. The EU, which has goals such as reducing emissions, accelerating the transition to renewable energy and adopting sustainable development goals, is also pioneering the goal of climate neutrality and net zero emissions. The Paris Agreement, which emerged as a result of these goals, and many studies contributed and led by the EU and the UN are also included in my study. As a result, the cooperation of people and states, as well as international organizations, has become imperative against the corrosive and destructive effects of global climate change, of which we humans are the biggest factor. The fight against climate change, which is one of the main topics of my thesis, increases its importance for all humanity day by day. At this point, everyone must do their part and strive to leave a sustainable, just and livable world for future generations.