Comparative analysis of Turkish and Russian policies towards the western Balkans: The case of Serbia (2000-2014)
Batı balkanlara yönelik Türk ve Rus politikalarının karşılaştırmalı analizi: Sırbistan örneği (2000-2014)
  1. Tez No: 764835
  2. Yazar: IRENA FEMIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Balkan Yarımadası, yüzyıllar boyunca hem karadan hem de denizden Avrupa ve Asya arasında önemli bir bağlantı noktası olmuştur. Bu bölgenin özelliği, coğrafi olarak olduğu kadar kültürel, ideolojik ve politik anlamda da asırlardır süren parçalanmışlıktır. Balkanlar bölgesini karakterize eden bir diğer faktör, birçok imparatorluğun stratejik olarak önemli olan bu alanı fethetmeyi amaçladığı gerçeğidir. Güncel uluslararası gelişmeler ışığında dikkat çekici olan, Rusya ve Türkiye gibi büyük güçlerin özellikle Batı Balkan bölgesinde angajmanlarıdır. Çıkarlarının nedenleri çoktur ve geleneksel tarihsel ilişkilerden güncel siyasi ve ekonomik meselelere kadar uzanır. Coğrafi olarak stratejik konumu, Doğu ve Batı Avrupa'yı birbirine bağlayan ve tarihsel olarak önemli bağları olan bir ülke olarak Sırbistan, hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin büyük güçler olarak rollerini güvence altına almayı başardığı bir aşama haline geldi. Bu nedenle, bu bölgedeki çağdaş siyasi ilişkileri anlamak için temelleri atmak amacıyla ilginç bir araştırma alanıdır. Bu araştırmanın temel amacı, Batı Balkanlar'daki Türk ve Rus dış politikasını analiz etmek ve karşılaştırmaktır. Rusya'nın ve Türkiye'nin Batı Balkanlar'da sahip olduğu bugünkü nüfuzun tam bir resmini, Sırbistan'a özel bir vurgu yaparak ve bunların arkasındaki mevcut ilişkileri ve çıkarları analiz etmeyi amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
The Balkan Peninsula has been an important point of connection between Europe and Asia for centuries, both by land and sea. The characteristic of this area is the centuries-old fragmentation in geographical as well as in the cultural, ideological, and political sense. Another factor that characterizes the area of the Balkans is the fact that many empires aimed to conquer this strategically important realm. What is interesting to observe in the light of current international affairs, is the engagement of great powers such as Russia and Turkey, particularly in the Western Balkan region. The reasons of their interests are multiple and range from traditional historical relationships to current political and economic issues. Due to its geographically strategic position, as a country that connects Eastern and Western Europe and historically significant ties, Serbia has become the stage where both Russia and Turkey have managed to secure their roles as big powers. Therefore, this is an interesting area for research, with the aim of laying the foundations for understanding contemporary political relations in this region. The main aim of this research is to analyse and compare Turkish and Russian foreign policy in the Western Balkans. We aim to create a complete picture of today's influence Russia and Turkey have in the Western Balkans, with a particular emphasize on Serbia and to analyse the existing relationships and the interests behind them.