Leptin ve ghrelin proteininin polikistik over sendromlu (PKOS) hastalardaki kan seviyelerinin araştırılması ve infertilite üzerine etkileri
Investigation of blood levels in patients with polycystic ovary syndrome and the effects of leptin and ghrelin protein on infertility
  1. Tez No: 764836
  2. Yazar: LOKMAN SEMİH DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç PKOS hastalığında Leptin ve ghrelin proteinlerin kan seviyelerindeki değişimleri değerlendirmek ve bu değişimlerin infertilite üzerine etkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Mayıs 2022 - Eylül 2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 18-42 yaş arasında infertilite polikliniğine başvuran hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi jinekoloji polikliniğine başvuran yaş, gravide, parite, VKI, kriterlerine uygun hastalardan seçilmiştir. Hasta datası prospektif olarak toplanmıştır. PKOS tanı kriteri olarak Rotterdam tanı kriterlerini alınmıştır. İnfertilite tanı kriteri olarak 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması olarak alındı. Bu kriterlere göre hastalar PKOS (+) infertilite (-); PKOS(-) infertilite (+); PKOS (+) infertilite (+) olarak 3 gruba ayrıldı ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışmadan dışlanma kriteri olarak, kronik hastalık varlığı,VKİ>40 olması, Erkek faktör infertilitesi bulunması, AMH değeri 1,2 altında olması. infertiliteye sebep olabilecek anatomik patolojisi bulunması, anormal FSH;TSH;Prolaktin ve Estrojen seviyeleri olması, son 2 yıl içerisinde infertilite sebebiyle tedavi görmüş olması (IUI ve IVF, letrazol ve/veya klomifen kullanmış olma) alındı. Çalışmaya katılan bütün hastaların yaş, gravida, parite ve abortus sayıları, vücut kitle indeksleri, leptin ve ghrelin seviyeleri, insülin ve açlık glukoz düzeyleri ve bu düzeyler kullanılarak HOMA insülin rezistansı düzeyleri her hasta için hesaplanmıştır. Polikistik over sendromu düşünülen hastalardan ek olarak total ve serbest testosteron seviyeleri incelenmiştir. İnfertil olan hastalardan ise ek olarak antral folikül sayısı,TSH, Prolaktin, AMH , erken foliküler fazda bakılan FSH ve mid-lüteal fazda bakılan progesteron seviyeleri incelenmiştir.. Çalışmamızdan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics for MacOs 20,0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the changes in blood levels of leptin and ghrelin proteins in PCOS disease and to investigate the effects of these changes on infertility. Materials and Methods: Patients aged between 18-42 years who applied to the infertility polyclinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between May 2022 and September 2022 were included in this study. The control group was selected from patients who applied to the gynecology outpatient clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital and met the criteria of age, gravida, parity, BMI. Patient data were collected prospectively. Rotterdam diagnostic criteria were taken as PCOS diagnostic criteria. The infertility diagnostic criterion was the absence of pregnancy despite regular sexual intercourse for 1 year. According to these criteria, patients were diagnosed with PCOS (+) infertility (-); PCOS(-) infertility (+); PCOS was divided into 3 groups as (+) infertility (+) and compared with the control group. Exclusion criteria from the study were presence of chronic disease, BMI>40, presence of male factor infertility, AMH value below 1.2. Presence of anatomical pathology that may cause infertility, abnormal FSH, TSH, Prolactin and Estrogen levels, having been treated for infertility in the last 2 years (use of IUI and IVF, letrazole and/or clomiphene) were included. Age, gravida, parity and abortion numbers, body mass indexes, leptin and ghrelin levels, insulin and fasting glucose levels of all patients participating in the study, and HOMA insulin resistance levels were calculated for each patient using these levels. In addition, total and free testosterone levels were investigated in patients with suspected polycystic ovary syndrome. In addition, antral follicle count, TSH, Prolactin, AMH, early follicular phase FSH and mid-luteal phase progesterone levels were analyzed in infertile patients. The analysis of the data obtained from our study was done with the IBM SPSS Statistics for MacOs 20.0 package program.