Effect of Covid-19 infection on the developing brain: Psychosis proneness and working memory activation
Covıd-19 enfeksıyonunun gelişmekte olan beyin üzerindeki etkisi: Psikoz yatkınlığı ve çalışma belleği aktivasyonu
  1. Tez No: 764837
  2. Yazar: SARA SİNEM SOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMOTHEA TOULOPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
2019'un sonlarından bu yana Covid-19 enfeksiyonunun etkileri araştırılmaktadır. SARS-Cov-2 virüsünün neden olduğu semptomlar, solunum sistemi yetmezliğinden, yorgunluk, beyin sisi ve baş ağrılarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Çalışmalar, enfeksiyonun aynı zamanda, iyileşmenin ardından dahi bilişsel bozukluklara ve psikoz benzeri semptomlara yol açtığını göstermektedir. Literatürdeki çalışmalar çoğunlukla hastane yatışı olan yetişkin hastalara odaklanmıştır ve virüse maruz kalan genç bireylerde, gelişmekte olan beynin nasıl etkilendiği konusunda az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, literatürdeki bu eksiklikleri ele almak için Covid-19'un ergenlerde ve genç yetişkinlerde psikoz için bir risk faktörü olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya Covid-19 enfeksiyonu geçirip en az iki en fazla dört ay önce iyileşmiş olan 40 birey ve demografik olarak eşleştirilmiş 36 kontrol katılımcısı dahil edilmiştir. Katılımcıların enfeksiyon durumu pozitif PCR test sonucu ile doğrulanmıştır. Subklinik psikoz, Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (CAPE-42) kullanılarak değerlendirilmiştir. Psikoz benzeri semptomların değerlendirilmesi için Şizotipi için Yapılandırılmış Görüşme- Gözden Geçirilmiş Form (SIS-R) kullanılmıştır. Beyin aktivasyonu farklılıklarını araştırmak için iyi bilinen bir çalışma belleği testi sırasında fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği kullanılmıştır. Çalışma belleği testi 7 adet görev ve bir kontrol motor görevi içermektedir. Sözel akıcılık performansı hem fonetik hem de semantik kategorilerde değerlendirilmiştir. Psikoz için çevresel risk faktörlerinin etkilerini kontrol etmek için baba yaşı, kent yaşantısı, esrar kullanımı ve etnik köken gibi faktörler de dikkate alınmıştır. Bulgular, iki grubun CAPE-42'nin farklı boyutlarında farklılık göstermemesine rağmen, enfeksiyon geçiren grubun daha yüksek sınırlı duygulanım ve izlenme düşüncelerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. SARS-Cov-2 virüsüne maruz kalan kişiler, sözel akıcılık testinin hem fonetik hem de semantik kategorilerinde daha düşük performans göstermiştir. Fonksiyonel manyetik rezonans analizi, enfekte olan kişilerde prefrontal korteks, medial temporal girus, medial frontal girus ve inferior parietal girusta aktivasyon farklılıkları gösterdiğini ortaya koymuştur. Sözel akıcılık testinde daha yüksek performans, çalışma belleği testi sırasında daha yüksek aktivasyon ile korelasyon göstermiştir. Bu sonuçlar, Covid-19 enfeksiyonuna maruz kalmanın psikoz için bir çevresel risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Researchers have been investigating the effects of Covid-19 infection since late 2019. Symptoms caused by the SARS-Cov-2 virus varied from respiratory system failure to fatigue, brain fog and headaches. Studies showed that the infection leads to cognitive impairment and psychotic-like symptoms even after recovery. Literature has focused on hospitalized adult patients, and there is less information on how the developing brain exposed to the virus is affected. To address these gaps in the literature we investigated whether Covid-19 can be a risk factor for psychosis in adolescents and young adults. Forty individuals who were infected with Covid-19 and recovered at least two and at most four months before and 36 demographically matched controls were recruited in the study. Positive PCR test results confirmed the infection status of the participants. Subclinical psychosis was assessed using the Community Assessment of Psychic Experience (CAPE-42) questionnaire and the Structured Interview of Schizotypy - Revised (SIS-R) was used to assess psychotic-like symptoms. A functional magnetic resonance imaging was conducted during a well-known working memory task to investigate activation patterns. The working memory task involved seven tasks and a control motor task. Verbal fluency performance was assessed in both phonetic and semantic categories. In order to control for the confounding effects of additional environmental risk factors for psychosis, paternal age, years of urban upbringing, cannabis exposure, and ethnicity were also considered. The findings revealed that although the two groups did not differ across different dimensions of the CAPE-42, the infected group had higher restricted affect and referential thoughts of being watched. Individuals infected with SARS-Cov-2 performed worse in both categories of the verbal fluency task. fMRI analysis revealed that individuals infected with the SARS-Cov-2 virus showed activation differences in the prefrontal cortex, medial temporal gyrus, middle frontal gyrus, and inferior parietal gyrus. Higher performance in the verbal fluency task predicted greater activation during the working memory task. These results suggest that exposure to the Covid-19 infection during brain development can be an environmental risk factor for psychosis.