Fare uterin horn modelinde otolog yağ dokusu transplantasyonunun postoperatif adezyon formasyonuna etkisi
Effect of autologous fat tissue transplantation to postoperativeadhesion formation at mice uterin horn model
- Tez No: 764838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Her cerrahi işlem bir miktar adezyon oluşumuyla sonlandığı gibi oluşan adezyonlar bir sonraki operasyonu zorlu hale getirir, komplikasyon riskini arttırır. Ayrıca postoperatif dönemde bu adezyonlar kronik ağrıya sebep olabilir, ileus ve infertilite gibi problemlere yol açabilir. Bu nedenle birçok materyal, hayvan modellerinde adezyonu azaltmak için çalışılmıştır. Kullanılan materyallerin hem yüksek maliyetli olması hem de yabancı cisim reaksiyonuna yol açarak apse ve fistül oluşumu gibi komplikasyonlara yol açmaları nedeniyle etkin materyal arayışı devam etmektedir. Çalışmamızda toplam 26 farenin 13'ünü kontrol ve 13'ünü deney grubuna dahil ederek ikiye ayırdık. Laparotomi ile bütün farelerin her iki uterin hornlarını zedeledik. Materyal olarak; düşük maliyetli ve daha az inflamasyona yol açacağını düşündüğümüz otolog inguinal yağ dokularını, uyluk bej yağ dokularını kullandık. Deney grubunun uterin hornlarının anterioruna yağ dokularını yavaşça enjekte ettik, bir hafta iyileşmeye bıraktık. Postoperatif 7. günde bütün fareleri ötenazi işleminden hemen sonra laparotomiye alarak adezyon yönünden makroskobik, inflamasyon ve fibrozis oluşumu yönünden mikroskopi ile sınıflandırdık.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT EFFECT OF AUTOLOGOUS FAT TISSUE TRANSPLANTATION TO POSTOPERATIVE ADHESION FORMATION AT MICE UTERIN HORN MODEL Every surgeon has considerations about adhesion before and after surgery. Adhesion can lead to several complication as ileus, chronic pain and infertility esc; also every operation end with some adhesions. For this reason, many materials are tested for limit the postoperative adhesion in animal model. Unfourtunately there is no consensus about material effectiveness because of high price and complications such as abcess, fistula formation. In this study, we checked autologous inguinal fatty tissue in mice uterin horn model because of less forein body reaction and also inflamation and less cost. So twenty six balbc mouses grouped as control and fat grafted subject group. All mouses underwent laparotomy and bilaterally uterine horn abrasions. For subject group, their inguinal adipose tissue, incluiding thigh beige adipose tissue, collected and transplanted via slowly enjection to anteriorly of own abrased uterine horn. On postoperative day 7, all mouses were sacrificed and adhesions, fibrosis and inflammation were graded using quantitative scoring systems.