Tim Burton sinemasında mekanın ve karakterlerin dışavurumu
Manifestation of space and characters in Tim Burton cinema
  1. Tez No: 764870
  2. Yazar: PINAR ÖZTARKAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALA SİVAS GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Alman dışavurumculuğunun farklı bir dünya yaratan dekorları, koyu tonlarda ışık kullanımları, abartılı makyajı olan karakterleri ile derinde olanı görünür kılma özelliği, günümüz sinemasında Tim Burton'un filmlerinde tekrar hayat bulur. Tim Burton sinemasıyla neredeyse özdeşleşen dışavurumculuk, onun içedönük karakterlerini, insancıl canavarlarını tüm açıklığıyla görmemizi sağlar. Bu çalışmada Tim Burton sinemasında yaratılan karakter ve mekanların dışavurumcu özelliklerinin nedenleri irdelenmiştir. Çalışma üç bölümde ele alınarak ilk bölümde dışavurumculuğun tarihine, genel özelliklerine ve mekânsal sunumlarına değinilmiştir. İkinci bölümde Tim Burton'ın Amerikan Sinemasındaki konumu ve filmlerindeki dışavurumcu temsiller üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Tim Burton sinemasından dışavurumcu özellikler gösteren Beetlejuice (1988), Edward Scissorhands (1990), Corpse Bride (2005) ve Dark Shadows (2012) filmleri göstergebilimsel yöntemle analiz edilmiştir. Duygu ve psikolojinin ön plana çıktığı bu filmlerde, temsili karakterlerin görsel anlamda kabul edilir olmaması iç dünyaları ile bir tezatlık oluşturur. Toplumun dışladığı kahramanlar içselliğe son verip toplum ile yüzleşirken bulundukları mekan ile beraber değerlendirilir. Çalışma, Tim Burton filmlerindeki insancıl canavarların içsel dünyalarının ve bulundukları mekanın birbiri ile ilişkisini değerlendirmesi bakımından literatüre katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The decorations, usage of darker shades of light, characters with exaggerated make-up with which the German expressionism makes the deeper visible, is revived again in today's cinema in the films of Tim Burton. Expressionism almost identified with Tim Burton cinema enables one to see his introverted characters and humane monsters. This study analyses the reasons of the expressionist features of characters and spaces created in Tim Burton films. The study in three parts analyses the history of expressionism, general features and spatial presentations in the first part. The second part focuses on Tim Burton's position in American cinematography and expressionist features in his films. Finally, Beetlejuice (1988), Edward Scissorhands (1990), Corpse Bride (2005) and Dark Shadows (2012) Burton films that have expressionist features are analysed with semiotic method. emotions and psychology on the forefront, the characters which are not visually acceptable constitutes a conflict with their inner world. The outcast characters face with the society putting an end to inwardness. The study is valuable in the sense that it examines the relationship between the inner world of humane monsters and the space they are in.