Social media experiences of adults over 65 during Covid-19 pandemic
Covid-19 pandemisi sırasında 65 yaş üstü yetişkinlerin sosyal medya deneyimleri
- Tez No: 764871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR DAL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, COVID-19 pandemi döneminin 65 yaş üstü bireylerde sosyal medya deneyimlerini nasıl etkilediğini incelemektir. Tez, insanların sosyal medya davranışlarını aydınlatmak için açıklayıcı literatür olarak dijital medya okuryazarlığına odaklanmaktadır. Bu amaçla, ilgili kuşağın sosyal medyayı kullanırkenki beceri ve deneyimlerini analiz etmek için dijital göçmenler ve dijital yerliler arasındaki ayrımı göstermektedir. Araştırma sorusunu yanıtlamak için, Türkiye'de (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla) yaşları 66 ile 76 arasında değişen 15 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler sonrasında erişim, bağlılık, sosyal medyayı kullanma nedenleri, destek ihtiyacı, kaygı, adaptasyon, COVID-19'un etkisi ve sosyal medyayı öğrenme isteği olmak üzere sekiz ortak tema ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla tez, bu temaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ve dijital medya okuryazarlığı üzerine yapılan araştırmalara katkısını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak araştırma, COVID-19'un dijital göçmenlerin sosyal medya ile her zamankinden daha fazla etkileşim kurma istekliliğini önemli ölçüde dönüştürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate how the COVID-19 pandemic has influenced the social media experiences of individuals over 65. The thesis focuses on digital media literacy as explanatory literature to unpack people's social media behaviors. For this aim, the thesis demonstrates the division between digital immigrants and digital natives to analyze the concerning generation's skills and experiences while using social media. To answer the research question qualitatively, semi-structured interviews were employed with 15 participants whose ages range from 66 to 76 and who reside in Turkey in the cities of Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, and Muğla. The analyses of the interviews reveal eight common themes: access, connectedness, reasons behind using social media, need for support, anxiety, adaptation, the impact of COVID-19, and further desire to advance social media practice. The thesis ultimately demonstrates how these frames are related to each other and how they inform the research on digital media literacy. In the end, the research demonstrates that COVID-19 seems to have significantly transformed digital immigrants' willingness to engage with social media more than ever.