Kınalızâde Ali Çelebi ve Erich Fromm'da sevgi
Love in Kınalızade Ali Çelebi and Erich Fromm
  1. Tez No: 764872
  2. Yazar: RUMEYSA NUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada insanlık tarihinden günümüze hakkında pek çok görüş belirtilen sevgi kavramı Kınalızâde Ali Çelebi ve Erich Fromm'un görüşleri ışığında ele alınmıştır. Çalışmamızın giriş kısmında tezimizin konusu, problemleri, amacı, önemi, yöntemi, kapsam ve sınırlılıklarına yer verdik. Konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak amacıyla geçmişten günümüze sevgiye dair görüşlere değindik. Çalışmamızın ikinci bölümünde Kınalızâde'nin sevgi görüşlerini, üçüncü bölümünde ise Fromm'un sevgi görüşlerini detaylı bir şekilde inceledik. Son bölümde Kınalızâde ve Fromm'un sevgi görüşlerini karşılaştırarak bir değerlendirme yaptık. Kınalızâde sevgiyi devlet yönetimi başlığında incelemekte ve bir erdem olarak değerlendirmektedir. Sevgi ile insanın sosyal bir varlık oluşunu bağdaştırarak insanın sosyal yaşamdaki ilişkilerinde sevginin nasıl yönlenmesi gerektiği ile ilgili bizlere ipuçları vermektedir. Ruhani aşk dediğimiz, hayr sevgisinin aşırı halini ifade eden sevgi türü insanı Allah'a yönelterek en yetkin olan Allah ile bir hale gelmesini sağlamaktadır. Fromm sevmeyi bir eylem olarak kabul etmektedir. Sevme eylemini teorik ve pratik olarak öğrenilmesi gereken sanatlara benzetmektedir. Sevmenin birden bire gerçekleşmediği, zamanla gerçekleştiği üzerinde durarak, pek çok etkenin sevme eylemine etki ettiği üzerinde durmaktadır. İnsan anne karnında anne ile bir durumdadır ve bu bütünlük insan doğup yaşamına devam ettiği sürece bir eğilim olarak devam etmektedir. Kınalızâde ve Fromm sevme kavramını pek çok maddeye değinerek anlatmaktadırlar. Bu doğrultuda Kınalızâde ve Fromm'un sevgi görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of love, about which many opinions are expressed from the history of humanity to the present, is discussed in the light of the views of Kınalızâde Ali Çelebi and Erich Fromm. In the introduction part of our study, we included the subject, problems, purpose, importance, method, scope and limitations of our thesis. In the second chapter, we examined Kınalızâde's views on love, and in the third chapter, Fromm's views on love in detail. In the last chapter, we made an evaluation by comparing Kınalızâde and Fromm's views on love. Kınalızâde examines love under the title of state administration and evaluates it as a virtue. By reconciling love with human being as a social being, he gives us clues about how love should be directed in human relations in social life. The type of love that we call spiritual love, which expresses the extreme state of“hayr”, directs people to Allah and enables them to become one with Allah, the most competent. Fromm accepts love as an action. He likens the act of loving to arts that need to be learned theoretically and practically. Emphasizing that love does not happen all of a sudden, it happens over time, he emphasizes that many factors affect the act of loving. The human being is in a state with the mother in the womb, and this unity continues as a trend as long as the human being is born and continues his or her life. Kınalızâde and Fromm explain the concept of love by referring to many items. In this direction, we aim to reveal Kınalızâde and Fromm's views on love.