Kınalızâde Ali Çelebi'nin Hâşiye Ala Dürer'il-hükkam adlı eserinin tahlil ve tahkiki
- Tez No: 834745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması Kınalızâde Ali Çelebi'nin Haşiye Alâ Düreri-l Hükkâm Adlı eseri'nin tahlil ve tahkikini konu edinmektedir. Kınalızâde bu eserinde klasik fıkıh metinlerinin mukaddimesi mesabesinde olan konuları ele almıştır. Özellikle Hanefi ve Şafii birçok alimin görüşelerine geniş bir şekilde yer vermiştir. Eserde sadece teyemmüm ve mestler üzerine mesh olarak başlıklandırma yapıldığı tespit edilmiştir. Fakat biz, okuyuculara kolaylık olması açısından toplam 11 başlıklandırma yaparak daha anlaşılır hale getirmeye gayret ettik. Çalışmamız giriş ve sonuç haricinde üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı ve çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler ile ilgili birtakım bilgilere yer verilecektir. Birinci bölümde Kınalızâde Ali Çelebi'nin ve Molla Hüsrev'in hayatı, ilmi kişiliği, eğitimi ve eserleri incelenmektedir. İkinci bölümde eserin tahlil çalışmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise müellifin küçük hacme haiz olan eserinin tahkik çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis and critical examination of Kınalızâde Ali Çelebi's work titled“Haşiye Alâ Dureri-l Hukkâm.”In this work, Kınalızâde addresses topics that serve as prefaces to classical jurisprudential texts, particularly incorporating extensive discussions of the opinions of numerous Hanafi and Shafi'i scholars. It has been observed that in the text, only sections on“teyemmüm”(dry ablution) and“mestler”(special socks for ablution) are titled. However, for the convenience of readers, we have attempted to reorganize it with a total of 11 headings. Our study comprises three main sections, excluding the introduction and conclusion. In the introduction, we provide information about the subject, purpose, also the methods and techniques employed in the study. The first section delves into the life, scholarly persona, education, and works of Kınalızâde Ali Çelebi, as well as Molla Husrev. The second section is dedicated to the analysis of the work itself. The third section involves the critical examination of the author's relatively compact work.