The nexus between domestic politics and foreign policy: Poland's (DE) Europeanization
İç politika ve dış politika arasındaki bağ: Polonya'da Avrupasızlaşma
- Tez No: 764889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DIMITRI TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Komünizmin çöküşünden itibaren Polonya, iç ve dış politikalarında çeşitli değişimler geçirmiştir. Ülkenin AB ve NATO üyeliği yoluyla Batı ile bağlarını güçlendirme arzusu geleneksel kavramları, sistemleri ve normları değiştirmiştir. Bu tez, Avrupasızlaşma tezini bir AB Üye Devletinde test ederek Polonya'nın Avrupalılaşmadan Avrupasızlaşmaya dönüşümünü göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Avrupasızlaşma teorisinin bir uygulamasıyla, ülke içindeki Avrupasızlaşma ile dış politika davranışı arasında bir bağlantı olup olmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Birincil ve ikincil kaynakların yanı sıra yarı yapılandırılmış elit mülakatları kullanarak Polonya'nın yakın siyasi tarihini iki farklı döneme ayırıyorum ve hem 1990'lardan 2010'a kadar bir Avrupalılaşma etkisinin varlığını hem de PiS'in iktidara gelmesini, küresel mali krizi ve çoklu Avro krizlerini takiben bir Avrupasızlaşma etkisinin varlığını gösteriyorum. İlk bölümde (1990-2010) 1997 Anayasası ve AB-NATO üyeliği olmak üzere iki vaka ele alınırken, ikinci bölümde (2010-2020) kürtaj karşıtı yasa tasarısı ve Suriyeli mülteci krizi ile teori test edilmiştir. Dolayısıyla, bu tezin iki temel amacı vardır; AB Üye Devletlerinde demokratikleşme ve Avrupalılaşmanın ne ölçüde gerçekleştiğini göstermek ve vaka çalışmaları aracılığıyla (Polonya'nın Avrupalılaşması) iç politika ile dış politika davranışları arasındaki bağı ortaya koymak.
Özet (Çeviri)
Starting from the fall of communism, Poland underwent various changes in its domestic and foreign policies. The country's desire to strengthen ties with the West through EU and NATO membership has changed traditional concepts, systems, and norms. This thesis aims to show Poland's transformation from Europeanisation to de-Europeanisation by testing the de-Europeanisation theory in an EU Member State. With an application of de-Europeanisation theory, this thesis aims to demonstrate whether there is a link between de- Europeanisation domestically and foreign policy behavior. By using primary, and secondary sources as well as semi-structured elite interviews, I divide Poland's recent political history into two distinct periods. Therefore, I demonstrate both the existence of a Europeanization effect from the 1990s until 2010 and a de-Europeanization effect following the coming to power of the PiS and the global financial crisis and multiple Euro crises. The first part (1990-2010) adopted two cases; the 1997 Constitution and EU-NATO membership, while the second part (2010-2020) tested the theory with the anti-abortion bill and the Syrian refugee crisis. Hence, this thesis has two fundamental aims; depicting the extent to which there is democratization and de-Europeanization in a Member State of the EU and demonstrating through the case studies, (Poland's de-Europeanisation) that the nexus between these domestic policies feeds into foreign policy behaviour.