A Study of absording boundary conditions for the numerical solution of wave propagation problems
Dalga gelişimi problemlerinin sayısal çözümlerinde şeffaf (yansımasız) sınır koşulları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 76490
  2. Yazar: ABDULLAH NEZİHİ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, dalga gelişimi denklemlerinin sayısal çözümlerinde sonlu farklar metodu ile oluşturulan gridin sınırlarındaki suni yansımaların azaltılmasıdır. Bir ve iki boyutlu homojen akustik dalga denklemleri tanıtılmış ve yansımasız (şeffaf) sınır koşullan açıklanmıştır. Daha sonra bu çalışma kapsamında hazırlanan bir ve iki boyutlu akustik dalga denklemleri çözümlerine sonlu farklar metodu ile yaklaşımda bulunan bilgisayar programlan tanıtılmıştır. Programlar çalıştınlmış ve elde edilen sonuçların grafikleri (iki boyutlu olarak verilen bir zaman için akustik basınç-konum ve verilen bir konum için akustik basınç-zaman grafikleri; üç boyutlu olarak herhangi bir z konumu için akustik basınç-* konumu-zaman grafiği ve verilen bir zaman için akustik basınç-* konumu-z konumu grafiği) çizilmiştir. Sonuçlar değerlendirilmiş ve referanslardaki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reduce greatly artificial reflections at the edge of the finite difference grid for the numerical solution of wave propagation problems. One- dimensional and two-dimensional homogeneous acoustic wave propagation equations are introduced and the absorbing boundary conditions are explained. Then computer programs are presented that use finite difference techniques to approximate the solutions of one- dimensional and two-dimensional homogeneous acoustic wave propagation equations. Solutions are obtained and the graphs (two dimensional acoustic pressure versus position for any given time and acoustic pressure versus time for any given position; three dimensional acoustic pressure-x position-time for any given z position and acoustic pressure-x position-z position for any given time) are drawn. Results are evaluated and compared with the results in the references.