Two-dimensional modeling of injection molding of polymers into thin cavity molds
Polimerlerin ince boşluklu kalıplara enjeksiyon kalıplamasının iki boyutlu modellenmesi
- Tez No: 76491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Enjeksiyon kalıplarında ince parçaların dolum işlemlerini simüle etmek amacıyla sonlu-fark analizi geliştirildi. Modelleme izotermal şartlarda Newtonian olmayan bir akışkan için Hele-Shaw akışı farzedilerek yapıldı. Akış denklemlerinin sayısal çözümlenmesinde GMRES ve SOR metodlan kullanıldı. Farklı şekillerdeki akış alanlarını çözebilmek için sayısal grid oluşturma tekniği uygulandı. Her bir zaman adımında sadece akış alanını kapsayacak şekilde yeni bir grid ağı oluşturuldu. Bu simülasyonun sonucunda kalıba doldurulan erimiş malzemenin ön yüzey ilerlemesi takip edildi, basmç ve akış fonksiyonu dağılımı elde edildi. Burada elde edilen sonuçlar sonlu-elemanlar metodu kullanan bağımsız bir enjeksiyon kalıplama programıyla karşılaştırıldı ve sonuçların uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A finite-difference analysis has been developed to simulate the filling process in the injection molding of thin parts. The modeling is in terms of generalized Hele- Shaw flow for a non-Newtonian fluid under isothermal conditions. Generalized Minimal Residual (GMRES) and SOR methods are used in the numerical solution of the governing equations. A numerical grid generation technique is employed to handle arbitrarily shaped flow domains. A new mesh is generated at each time step to cover only the fluid domain. The results of the simulation are the melt front locations, pressure and stream function distributions. Good agreement is obtained with an independent injection molding program employing finite-element method.