Global shifts and military dimension in middle power politics: Turkey's military activism in the Post-Arab spring era
Küresel değişimler ve orta ölçekli güç siyasetinde sert güç boyutu: Arap Baharı sonrası dönemde Türkiye'nin askeri aktivizmi
  1. Tez No: 764902
  2. Yazar: TOLUNAY ÖNDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUHNAZ YILMAZ ÖZBAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Orta ölçekli güç siyasetinde sert gücün rolü nedir? Orta ölçekli güçlerle ilgili mevcut literatür yumuşak gücün egemen olduğu dünya görüşüne daha fazla dikkat çekerken, askeri ve savunma sanayi boyutlarının önemi oldukça ihmal edilmektedir. Ancak, bölgesel ve küresel ölçekteki dramatik değişimler göz önüne alındığında, orta ölçekli güçler yumuşak güç ve alçak politika meseleleriyle sınırlandırılamaz. Bu nedenle bu tez, Arap Baharı sonrası Türkiye vakasından hareketle orta ölçekli güçler için askeri aktivizm ve savunma sanayi yatırımlarının yarattığı potansiyel ve risklere odaklanmaktadır. Buna göre, orta ölçekli güçler bölge içinden ve dışından çok sayıda aktörü içeren jeopolitik dinamikleri kendi ulusal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek için sert güç unsurlarından önemli ölçüde yararlanabilirler. Bununla birlikte, anılan potansiyelin kullanılması arka planda çalışan yumuşak gücün rolünü de küçümsemeden, dikkatle hazırlanmış, temkinli ve akil politikaların dengeli bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Diğer taraftan, askeri güç ve iddialı savunma sanayii çabalarıyla giderek daha fazla ilişkilendirilmek orta ölçekli güç dış politika davranışının yumuşak güç bileşenlerini zayıflatabilir. Sonuç olarak, yumuşak ve sert araçların ideal olmayan oranlarda bileşimi orta ölçekli güçlerin aktivizm stratejilerini olumsuz yönde etkiler ve özellikle etkili koalisyonlar kurma yeteneklerine ve kendi bölgelerinde normatif rol modelleri olarak hizmet etme arzularına zarar verir.
Özet (Çeviri)
What is the role of hard power in middle power politics? While the existing literature on middle powers places greater attention on soft power dominated worldview, the importance of military and defense industry dimensions is highly neglected. However, middle powers cannot be confined to soft power and low-politics issues given the dramatic alterations in regional and global scales. For that reason, this thesis focuses on the potentials and risks generated by military activism and defense industry investments for middle powers drawing on the Turkish case in the post-Arab Spring period. Accordingly, middle powers can indeed considerably benefit from their hard power toolbox to shape the geopolitical dynamics involving multiple actors from within and outside of the region in the direction of their own national interests. Nevertheless, this potential should not be taken for granted and it depends on a carefully crafted, cautious and balanced implementation of wise policies without underestimating the role of soft power working in the background as well. On the flip side, being increasingly associated with military force and ambitious defense industry endeavors could undermine the soft power components of middle power foreign policy behavior. As a result, a suboptimal mix of soft and hard tools negatively impacts broader activism strategies of middle powers, with a particular blow on their ability to form effective coalitions as well as on aspirations to serve as normative role models in their respective regions.