İbn Mâce'nin Sünen'indeki mevzû rivayetler ve değerlendirilmesi
Evaluation of fabricated (weak) hadiths in Sunan Ibn Majah
  1. Tez No: 764903
  2. Yazar: HASAN ŞANVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTANBEG ALIEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hadislere yaklaşım konusunda ifrat ve tefrite düşmeden, sabit olan rivayetleri kabul edip sabit olmamış rivayetlere karşı temkinli davranmak her Müslümanın görevidir. Sünnet, İslâm dininin Kur'ân'dan sonra ikinci kaynağıdır, bundan dolayı hadis olarak aktarılan rivayetlerin Peygamber'e (s.a.v) ait olup-olmadığından emin olmamız gerekir. Allah resulu (s.a.v) adına ne sebeple olursa olsun uydurulmuş rivayetleri hadis diye kabul etmemiz söz konusu olmadığından, bu rivayetleri bilip sakınmamız, sünnete uymayı isteyen herkesin sorumluluğudur. Unutmamalıyız ki Peygamber (s.a.v)'in sözleri dinin kaynağıdır ve onun adına yalan söylemek ile yalan bir sözü bilerek aktarmanın vebali birdir. Biz bu çalışmamızda Sünen-i İbn Mâce adlı eserde hadis âlimleri tarafından uydurma olduğu öne sürülen rivayetleri değerlendirmeye çalıştık. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde; İbn Mâce'nin hayatı, eserleri ve ilmî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde İbn Mâce'nin Sünen'inde bulunan hadisler hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Daha sonra kısaca mevzû hadislerden ve bunları tanıma yollarından bahsedilmiştir. Sonra da İbn Mâce'nin Sünen'inde uydurma ithamına mâruz kalan rivayetler değerlendirilmiştir. Bu rivayetlere baktığımızda genel olarak isnadlarında hadis uydurmakla itham edilen râviler sebebi ile uydurma hükmünü almıştır. Az bir kısım rivayet ise metinlerinde bulunan ifadelerin İslâm dininin genel kurallarına uymaması sebebi ile uydurma hükmünü almıştır. Bir kısım rivayetler de uydurma hükmü verilmiş olmasına rağmen araştırmalarımız neticesinde bunların uydurma olmadığını, büyük bir kısmının zayıf sayılabilecek derecede olduğunu, diğer bir kısmının ise hasen veya sahih olabileceğini gördük. Üçüncü bölümde ise genel olarak çalışmanın sonuç ve değerlendirmesini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hadith, and the approval and acceptance of proven narratives without neglect Or excessive and rational behavior towards unproven narrations is the job of every Muslim. The Sunnah is the second religious source after the Holy Qur'an, so we must make sure that the narrations transmitted as hadiths are from the sayings of the Prophet, may God's prayers and peace be upon him. Not accepting these fabricated narrations in the name of our Prophet, may God bless him and grant him peace, for whatever reason. Knowing these narrations and staying away from them is the responsibility of every person who wants to follow the Prophetic Sunnah. We must not forget that the words of the Prophet, may God bless him and grant him peace, are religion, and that the sin of transmitting a false narration in his name intentionally is like the sin of lying on his tongue and fabricating a hadith in his name. In doing this, we evaluated the narrations that were said to be fabricated by hadith scholars in the book“Sunan Ibn Majah.”Our project consists of an entry and three sections. The entry contains the project's topic, goal, method and sources. The first section contains the biography of Ibn Majah and his writings, and information about his scientific personality was given in this section. In the second section, general information was given about the Sunan of Ibn Majah and its contents of hadiths. After that, a brief search was made for the fabricated hadiths and the ways of knowing them. After that, the narratives presented by Ibn Majah in his Sunan were evaluated by accusations of fabricating them. When we look at these narrations, we see that they were judged to be fabricated on the basis that the majority of their narrators are those who have been accused of fabricating hadiths. And a small part of the texts was also evaluated as fabrication because of some phrases that contradict the general rules of our religion. Although some narrations were judged to be fabrications, after our research it was found that a large part of these narrations may be considered weak, while the other part may be good. or true. As for the third section, we announced the result of this project in general, and we evaluated the project in it.