Kurumsal sürdürülebilirlik raporlarının değerlendirilmesi: 'Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik araştırması'
Evaluation of corporate sustainability reports: 'Sustainability research in the Turkish banking sector'
  1. Tez No: 764901
  2. Yazar: SİBEL KAHRAMAN AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik ilkeleri, işletmelerin ticari hayatta kalıcılık ve devamlılık sağlayabilmeleri için hukuksal düzenlemeler kadar, yazılı olmayan toplumsal mutabakatlara uyum sağlaması gerekli olduğuna işaret etmektedir. Kurumsal sürdürülebilirlik raporları bir işletmenin stratejisini, yönetimini, başarısını, risklerini ve beklentilerini uzun vadede nasıl gördüğünü gösterir. Çalışmada ikincil veri kaynakları kullanılarak BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan bankaların kurumsal sürdürülebilirlik başarısının ölçümü, değerlendirilmesi ve karşılaştırması TOPSİS yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İnceleme sonucunda çevresel olarak başarılı olan bankaların, iktisadi olarak da daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca incelemeye konu olan bankaların kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerine daha fazla önem verdiği ve bu alandaki faaliyetlerini arttırdıkları tespit edilmiştir. Sürdürülebilirlik raporlarının başarısının değerlendirilmesi, işletmelerin çevresel ve sosyal etkilerinin de ölçülmesi, müşteri bağlılığının arttırılması, gelecekte oluşabilecek risk ve fırsatların belirlenebilmesi, çevresel ve sosyal başarısının olumlu ve olumsuz taraflarının raporlanabilmesi için belli bir standart metodolojinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece işletmelerin mali ve mali olmayan başarısı arasındaki ilişki ortaya konabilecek, işletmeleri birbirleriyle karşılaştırma olanağı sunacaktır. Ayrıca iktisadın yapı taşı olan bankaların sürdürülebilirlik hedeflerini ne ölçüde gerçekleştirdiklerini incelemek literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Corporate sustainability principles point out that businesses must comply with unwritten social agreements as well as legal regulations in order to ensure permanence and continuity in business life. Corporate sustainability reports show how a business views its strategy, management, performance, risks and prospects over the long term. In the study, the measurement, evaluation and comparison of the corporate sustainability performances of the banks included in the BIST Sustainability Index were carried out using the TOPSIS method, using secondary data sources. As a result of the examination, it has been concluded that the environmentally successful banks are also more successful economically. In addition, it has been determined that the banks, which are the subject of the review, attach more importance to their corporate sustainability activities and increase their activities in this area. There is a need to develop a certain standard methodology in order to evaluate the performance of sustainability reports, to measure the environmental and social impacts of enterprises, to increase customer loyalty, to identify future risks and opportunities, and to report the positive and negative aspects of their environmental and social performances. Thus, the relationship between the financial and non-financial success of the enterprises will be revealed and it will provide the opportunity to compare the enterprises with each other. In addition, examining the extent to which banks, which are the building blocks of the economy, achieve their sustainability goals will contribute to the literature.