Covid-19 pandemic merger wave
Covid-19 pandemisi birleşme satınalma dalgası
  1. Tez No: 764905
  2. Yazar: ZEYNEP ANÇEL İLASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK TANYERİ GÜNSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde Covid-19 pandemisi sırasında sektör bazında birleşme ve satın alma dalgalarının kümelenmesiyle toplu bir birleşme satın alma dalgası başlayıp başlamadığı incelenmiştir. Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin düzelmesi ile ekonomik genişleme, sektör şokları ve borsada yükseliş eş zamanlıdır. Örneklemim 1 Nisan 2012 ile 31 Mart 2022 arasında gerçekleşen toplam 104.464 ABD menşeili halka açık ve özel şirketin hedef olduğu birleşme satınalma işlemini kapsamaktadır. Sektör bazında dalgaları saptamak için gerçekleşen aylık işlem sayıları on yıllık inceleme dönemi içinde rastgele aylara dağıtılarak simule edilmiştir. Simule ve gerçek dağılımdaki en yüksek iki yıllık konsantrasyonlar karşılaştırılmıştır. 50 sektörden 37'sinde inceleme dönemi içinde birleşme ve satınalma dalgası olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. 37 sektör birleşme satınalma dalgasının 23'ü Covid-19 pandemi dönemi olarak tanımlanan 1 Ocak 2020 ile 31 Mart 2022 arasında gerçekleşmiştir. Bu sektörlerdeki işlemler Covid-19 pandemisi döneminde tüm işlem sayısının %80'ini oluşturmuş ve 1 Nisan 2020'de başlayan toplu bir birleşme satınalma dalgasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether the Covid-19 pandemic initiated merger waves at the aggregate and industry level. Recovery from the Covid-19 pandemic coincides with economic expansion, industry shocks and stock market boom, all potential triggers of restructuring activity. My sample covers 104,464 merger and acquisition deals of public and private US target firms from April 1, 2012, to March 31, 2022. In order to identify industry-level merger waves, I simulate the distribution of monthly deals. I then calculate the probability that the realized peak deal concentrations in any 24-month period are within the 95th percentile of the simulated distributions. I identify an industry as experiencing a merger wave if the realized deal concentration in any 24-month period is in the upper five percent of the simulated distribution of monthly deals. The method yields 37 industry-level merger waves between April 1, 2012, to March 31, 2022. 23 of these waves start during the Covid-19 pandemic period from January 1, 2020, to March 31, 2022. Deals in industry-level merger waves comprised around 80 percent of all deals in the Covid-19 pandemic period and formed an aggregate merger wave that started on April 1, 2020.