The role of work engagement and organizational commitment on job crafting in remote workers
Uzaktan çalışanlarda işe bağlılığın ve örgütsel bağlılığın iş zanaatkarlığındaki rolü
  1. Tez No: 764906
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIR BENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın temel amacı, uzaktan veya evden çalışan beyaz yaka çalışanların örgütsel bağlılık ve işe bağlılığın, iş zanaatkarlığın üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 döneminde özellikle evlerinden aktif olarak çalışan uzaktan çalışanların iş zanaatkarlığın, işe bağlılık ve örgütsel bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığını anlamaktır. Örgütsel bağlılık ile iş zanaatkarlığın arasında bir ilişki olduğunu ve uzaktan çalışmanın bu ilişkinin moderatörü; işe bağlılığın ise aracısı olduğunu tahmin ediyoruz. Örgütsel bağlılığın, özellikle organizasyonda uzaktan çalışma seçeneği yoksa, işe bağlılığı etkilediğini öngörüyoruz. Dolayısıyla, örgütsel bağlılığın uzun vadede iş zanaatkarlığa neden olmasını bekleyebiliriz. İşe bağlılık bu zamana kadar daha çok belirli bir işyerinden, tam zamanlı olarak çalışanlarda araştırılırken, bu çalışma uzaktan çalışanlara odaklanarak literatüre yeni bir bakış açısı getirmeye odaklanacaktır. Uzaktan çalışanların örgütsel bağlılıklarının ve işe bağlılıklarının iş zanaatkarlığa etki edeceğini tahmin ediyoruz. Nicel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada, katılımcılardan demografik sorularla birlikte toplam üç farklı iyi bilinen ölçeğe dayanan bir ankete katılmaları istenmiştir. Araştırmada Meyer, Allen ve Smith tarafından literatüre kazandırılan Örgütsel Bağlılık Ölçeği'nin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. İşe bağlılığı ölçmek için Schaufeli ve Bakker tarafından geliştirilen Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği (UWES) ve Tims, Bakker ve Derks tarafından geliştirilen İş Zanaatkarlığı (JCS) Türkçe versiyonu uygulanmıştır. Ayrıca, çalışma ortamı ve koşullarını anlamak için ek sorular sorulmuştur. Toplamda 78 soru ankete dahil edilmiştir. Puanlar daha sonra SPSS'de analiz edilmiştir. Sonuçlar, iş zanaatkarlığın, işe bağlılık ve örgütsel bağlılıkla ilişkin literatürle uyumludur. İşe bağlılık ve örgütsel bağlılığın iş zanaatkarlığı üzerindeki etkisi pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, işe bağlılığın örgütsel bağlılık ve iş zanaatkarlığın üzerindeki aracı etkisinin de istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Geçmiş literatürden farklı olan bir veri ise uzaktan çalışmanın örgütsel bağlılık ve İşe bağlılık arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde anlatamamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The study's primary purpose is to measure the effect of organizational commitment and work engagement on job crafting in remote or home-office and office workers. The objective of this study is to gain an understanding of whether a relationship exists between work engagement and organizational commitment concerning job crafting behaviors in remotely working affairs, especially for those who are working actively from their homes in the Covid-19 era. The expectation is that a relationship exists regarding organizational commitment and job crafting and that remote work is the moderator; work engagement is the mediator of this relationship. We estimate that organizational commitment affects work engagement, especially when there are no opportunities for remote work. So, the expectation is that organizational commitments cause job crafting in the long term. While Job crafting is investigated chiefly in employees working actively from specific workplaces, this study will be nominated focusing on remote workers to bring a new perspective to the literature. The estimation is that remote workers' organizational commitment and work engagement will affect job crafting. Throughout this study, which implemented quantitative methodologies, participants were given a questionnaire that included demographic inquiries and questions based on a total of three widely-used scales. Meyer, Allen, and Smith's Organizational Commitment Scales` Turkish adaptation was applied. The Turkish version of the Utrecht Work Engagement Scale (UWES) designed by Schaufeli and Bakker and the Turkish version of the Job Crafting Scale (JCS) by Tims, Bakker, and Derks were implemented to measure job crafting. Furthermore, additional questions were asked to understand the working environment and conditions. Overall, 78 questions were included in the survey. The scores were then analyzed in SPSS. The findings were consistent with the literature on organizational commitment, work engagement, and job crafting. It was discovered that work engagement and organizational commitment had a positive, statistically significant impact on job crafting. Additionally, it was found that work engagement significantly mediated the relationship between organizational commitment and job crafting. The only finding that differs from the previous literature is that remote working could not moderate the relationship between the predictor and the outcome in a statistically meaningful way.