Macroeconomic effects of unconventional monetary policy in the United States
Geleneksel olmayan para politikalarının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki makroekonomik etkileri
  1. Tez No: 764910
  2. Yazar: MÜNİP KUTAY SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez geleneksel olmayan para politikalarının ABD için makroekonomik etkilerini incelemektedir. Geleneksel olmayan para politikası unsurlarının tanımlanmasında Swanson (2021) takip edilmiş, bu unsurların makroekonomik etkilerinin incelenmesinde ise Barnichon ve Brownlees (2019) tarafından geliştirilen düzleştirilmiş yerel projeksiyon yöntemi kullanılmıştır. İşsizlik ve sanayi üretiminin en fazla beklenmeyen politika faizi değişikliklerine tepki verdiği fakat bu etkinin diğer politika unsurlarının etkileri kadar kalıcı olmadığı gösterilmiştir. İşsizlik için en kalıcı etki, beklenmeyen sözlü yönlendirme değişiklikleri, sanayi üretimi için ise varlık alımlarındaki beklenmeyen değişiklikler olduğu vurgulanmıştır. Bununla beraber, enflasyon için kısa vadede en etkili politika aracının varlık alımları olduğu, fakat en kalıcı etkinin sözlü yönlendirme tarafından sağlandığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, para politikasının etkinliği için her unsurun kullanıldığı bir politika çerçevesinin makroekonomik değişkenler için kısa ve uzun vadede etkili olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the macroeconomic effects of unconventional policy with smooth local projections in the United States. Unconventional monetary policy is identified using Swanson (2021)'s methodology. I find that the most effective policy tool is the target factor for unemployment and industrial production; however, its effect is not persistent as other tools. For instance, large scale asset purchases (LSAP) induce a significant and persistent impact on industrial production and forward guidance for unemployment. LSAP is the most successful instrument for inflation in the short run, but inflation responds more persistently to forward guidance. Therefore, a mix in which all three tools are used to manage a successful monetary policy can solve short-term and long-term problems for each macroeconomic variable. The findings here are consistent with the previous literature, and they are even supportive.