PID, fuzzy-PID and variable structure control of two link manipulators
PID, bulanık mantıklı PID ve kayan yüzey kipli kontrol tekniklerinin iki-eklemli kola uygulanması
  1. Tez No: 76493
  2. Yazar: DORUK ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Artan bir uygulama alanına sahip olan robot kollarına, görevlerini yerine getirmeleri amacıyla çeşitli kontrol yöntemleri uygulanmaktadır. Bu noktadan hareketle çalışmada PID kontrol, melez bulanık mantıklı PDD kontrol ve kayan yüzey kipli kontrol yöntemleri iki eklemli robot koluna uygulanmıştır. PID ve bulanık mantıklı PID kontrol yöntemleri için robot koluna bir doğrusallaştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem sayesinde doğrusal olmayan bağımlı robot dinamik yapısı doğrusallaştınlmaktadır. Kayan yüzey kipli kontrol yönteminde uygulanacak kontrol kuralının belirlenmesi için uygulanabilen yöntemlerden ulaşma kuralı yöntemi seçilmiş ve benzeşimi yapılmıştır. Son olarak belirtilen kontrol teknikleri başaran ölçütlerine göre karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Robotic manipulators which have an increasing usage in the industrial applications, are subjected to various control methods to perform their tasks. Through that point, in this work PID control, hybrid fuzzy-PID control and also variable structure control methods are simulated on two-degree of freedom manipulator. A linearization method is used for the PID and fuzzy-PID controller applications, by which the nonlinear, coupled robot dynamic structure is linearized. Among the available methods to derive the control law in VSC, the reaching law method is selected and simulated on the manipulator. All the mentioned control techniques are compared according to some performance criteria's.