A Comparison of deep shaft sinking techniques; A Case study using the conventional method
Derin şaft açma tekniklerinin karşılaştırılması; Bir örnek çalışma-konvansiyonel metod ile şaft açılması
  1. Tez No: 76492
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Şaft, yatayla 45 ila 90 derece arası eğimi olan, diğer yeraltı yapılarına bağlantılı, minimum 10m2 kesit alanına sahip ve özellikle düşeydeki uzunluğu yataydaki uzunluğundan çok daha fazla olan bir yeraltı yapısıdır. Şaftların, yeraltı yapıları olarak, tünel yapılarının yaklaşım şaftları, uzun mesafeli tünellerin havalandırma şaftları, hidroelektrik santrallerin basınç şaftları, nükleer veya kimyevi atıkları stoklama şaftları gibi bir çok kullanım alanı vardır. Bununla birlikte dünyada açılan şaftların yaklaşık yüzde 90'ınından fazlası madencilik maksadıyla açılmaktadır. Dünyada açılan şaftların büyük çoğunluğu, zeminin patlatma marifetiyle parçalanması, parçalanan zeminin uygun taşıyıcılara yüklenerek taşınması ve şaft çeperlerinin kaplanması şeklinde kısaca tariflenebilen konvansiyonel metodla açılmaktadır. Konvansiyonel metoda alternatif olarak, hafriyatın daha aşağıdaki zemin seviyelerine iletildiği, dolayısıyla daha aşağıdaki bir seviyede önceden açılmış bir bağlantı bulunması gereken şaft boring metodu ile hafriyatın bir üst zemin seviyesine veya yer üstüne iletildiği şaft delme metodlan da bulunmaktadır.' Bu çalışmada, her üç tür şaft açma teknikleri incelenerek karşılaştırmaları yapılmıştır. Konvansiyonel metod daha detaylı olarak araştırılmış ve Rize- Çayeli'nde konvansiyonel metodla açılan bir şaft inşaatı örnek çalışma olarak incelenmiştir, inşaat aşamaları izah edilmiş, kullanılan ekipman alternatifleri ve inşaatın ilerleme hızı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shaft is defined as an undeground cavity of an inclination 45 to 90 degrees to the horizontal line, of a straight course, and to be considered a connection to other underground cavities, of a minimum cross section of approximately 10m2, and of an essentially larger length in the vertical than in the horizontal direction. There are many applications of shaft sinking in underground constructions such as access shafts for tunnel construction, ventilation shafts for long distance tunnels, hydro-electric power station pressure shafts, shafts to repositories of nuclear or chemical waste. It has to be recognized that worldwide 90 per cent and more of all shafts are sunk for mining purposes. Most of the shafts required worldwide are constructed by conventional shaft sinking which is understood as breaking rock by blasting, loading and hoisting of the broken rock and installation of the lining. Alternative sinking methods to the conventional method are shaft drilling and boring where in shaft boring muck is removed to a lower level and there should be an existing underground connection, and in shaft drilling with muck removal to the surface or to the next higher level. In this study, all these three sinking methods are examined and compared with each other. Conventional sinking method is examined in detail and a shaft, sunk in Çayeli Rize by a conventional method is taken as a case study. Construction steps are explained and sinking equipment alternatives and progress of the method is discussed.