Identification of point mutations and improvement of carrier detection in Turkish DMD/BMD families
Türk DMD/BMD ailelerinde nokta mutasyonlarının saptanması ve taşıyıcılık tanısının geliştirilmesi
- Tez No: 76495
- Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Duchenne/Becker kas distrofisi'nde (DMD/BMD) nokta mutasyonlannın saptanması, distrofin proteinin biyolojik fonksiyonunun aydınlatılması ve delesyon görülmeyen ailelerde taşıyıcılık tanısı ve prenatal tanının kesinlik kazanması açısından çok önemlidir. Çalışmamız kapsamında aralarında akrabalık ilişkisi bulunmayan 99 DMD/BMD hastası, iki çoklu gen amplifiksyon sistemi kullanılarak tarandı ve olguların yüzde 50 sin' de delesyon olduğu saptandı. Bu tez kapsamında, distrofin geninde nokta mutasyonlarını taramak amacı ile çoklu tek zincir konformasyon polimorfizm (single stranded conformation polymorphism: SSCP) tekniği geliştirilerek uyarlandı. Çalışma sonunda beş hastada mutasyon tespit edildi. Bu mutasyonlardan iki tanesi, distrofin geninin ekson 8 bölgesinde tespit edilen P258-259X ve ekson 6 bölgesinde bulunan Al 7 İP mutasyonlan, ilk defa bu çalışma kapsamında tanımlandı. Daha önce tanımlanmamış olan diğer mutasyonlar ise ekson 8'de Q242X, ekson 19'da R768X and K770X'dır. Bununla birlikte dört intron içi (intron 12'de 1691-72 t/c and 1691-67 a/t, intron 16'da 2201-37 g/t ve intron 42'de 6326-60 ins/at) ve iki ekson içi (ekson 45'de 6779 C/T ve ekson 48'de 7304 A/C) polimorfizm saptandı. Delesyon taşıyıcısı olan kadınların belirlenmesi, prenatal tanı için önem taşımaktadır. Çalışmada ayrıca Türk DMD/BMD ailelerinde delesyon taşıyıcılarını belirlemek amacı ile digoksigenin (DIG) işaretlenmesine dayalı kantitatif PCR tekniği geliştirildi. Sporadik ve familial delesyonlu olguların annelerine ve/veya kızkardeşlerine ait 65 örnek bu teknik kullanılarak tarandı ve olguların yüzde 51'inde delesyon saptandı. Tez kapsamı içinde delesyon analizi ya da bağlantı analizi ile 37 aileye prenatal tanı verildi ve 10 fetüsün hastalıklı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Identification of Duchenne/Becker muscular dystrophy (DMD/BMD) point mutations leads to a better understanding of the biological function of the dystrophin protein and offers great potential for the genetic counselling and prenatal diagnosis in non-deletion families at risk. In this study, 99 unrelated Turkish DMD/BMD patients were screened for deletions using multiplex I and II (MI and MII) gene amplification systems. The deletions were detected in 50 per cent of cases. We have developed and established a modified multiplex single stranded conformation polymorphism (SSCP) analysis in order to identify small mutations in the dystrophin gene in non-deletion patients. We were able to detect mutations in five patients. Two of these mutations, namely P258-259X in exon 8 and A171P in exon 6 of the dystrophin gene identified in this study were novel mutations. Q242X in exon 8, R768X and K770X in exon 19 were mutations previously identified. This study also revealed four intronic (1691-72 t/c and 69-67 a/t in intron 12, 2201-37 g/t in intron 16 and 6326-60 ins/at in intron 42) and two exonic (6779 C/T in exon 45 and 7304 A/C in exon 48) polymorphisms. Identification of deletion carriers in DMD/BMD families is also considered to be very important for future pregnancies. We have also developed a novel digoxigenin (DIG) labeled quantitative PCR technique to identify the deletion carrier in Turkish DMD/BMD families. 65 DNA samples taken from mothers and/or sisters of familial and sporadic deletion patients were screened and deletions were identified in 33 possible carriers (51 per cent). Prenatal diagnosis could be offered to 37 families upon by deletion or linkage analysis. A total number of 10 fetuses were found affected.