Semi-rijid connections in steel structures
Çelik yapılarda yarı-rijit bağlantılar
- Tez No: 76496
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı inşaat mühendisliğinde yeni bir kavram olan yan-rijit bağlantıları tüm yönleriyle incelemektir. Bu amaçla, öncelikle bağlantıların sınıflandırılması hakkında bilgi verildi ve yan-rijit bağlantıların tanımı bu çerçevede yapıldı. İkinci olarak, yan-rijit davranışı ifade etmekte gerek veri bankalarıyla doğrudan, gerekse teorik ve yan-deneysel yaklaşımlara zemin hazırlamasıyla dolaylı olarak başvurulan deneylere ve deney sonuçlarının analiz yöntemlerine değinildi. Ardından, klasik çerçeve analizinde sıkça kullanılan deplasman yönteminin yan-rijit davranışı kapsayacak biçimde geliştirilmesi örnek bir yan-rijit çerçeve üzerinde gösterildi. Son olarak, deneylere alternatif olarak ortaya atılan ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak son zamanlarda kullanımı artan bilgisayar destekli tasarım ve modelleme (CAD-CAM) hakkında bilgi verilerek, başlık çerçeveli bir bağlantı modellendi.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to scrutinize a new concept in structural engineering; semi-rigid connections in all aspects. For this purpose, information on the classification of semi-rigid connections, and in this context, the definition of semi-rigid connections is given first. Secondly, experiments, which are involved both in preparing data banks and in forming a basis for theoretical and semi-empirical approaches to the topic, and data analysis techniques are touched upon. Next, the modification of the stiffness method, which is frequently utilized in the analysis of classical frames, to include the semi-rigid behavior is illustrated on an example semi-rigid frame. Finally, the computer aided design and modeling (CAD-CAM), whose use augmented in parallel to the improvements in the computer technology, is presented by modeling an extended end-plate connection.