Polymerization of maleic modified soybean oil with diols and polyols
Maleik modifiye soya yağının diol ve poliollerle polimerizasyonu
  1. Tez No: 76497
  2. Yazar: TARIK EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bo çalışmada, poliollerin maleinize olmuş soya yağı ile reaksiyonu sonucu yeni polimerler veya oligomerler sentezlenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümü soya yağı ile maleik anhidritin reaksiyonunu içerir. Reaksiyon 235° C sürdürüldü ve maleimze olmuş yağ ürün olarak elde edildi. Reaksiyoniki teknikle yapıldı. Birinci teknikısısal ene reaksiyonunu içerir halbuki ikincisi Lewis asit katalizi ile yapılan ene reaksiyonudur. Ürün, maleinize olmuş yağ, 1H-NMR ve İR spektroskopi yöntemi ile tayin edilmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında, düşük ağırlıklı polioller, etilenglikol, gliserol, pentaeritritol, mezoeritritol, riboz, arabinoz, sorbitol, mio-inositol, bisfenol A, hidroquinon, alilalkol, 1 amino-2-propanol, hint yağı ve uzun polioller Polietilenglikol (PEG) 160, PEG400, PEG4000 maleinize olmuş soya yağı ile reaksiyona sokuldu. Hidroksil sayısı iki ile altı arasında değişen kısa poliollerden, çapraz bağlanmış polimer veya oligomer elde edildi ve fonksiyonalitenin polimer veya oligomer yapm ve ürünün fiziksel özellikleri üzerinde Maleinizeolmuş soya yağı ve poliollerin reaksiyonları IR spektroskopi ile takip edildi. Ürün polimerleri kaplama ve yapışkan özelliklerine sahip olan çözünmeyen yumuşak katı veya vizkozsıvılarolarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, new polymers or oligomers were synthesized from the reaction between polyols and maleinized soybean oil. The first part of this study deals with the investigation of reaction of maleic anhydride with soybean oil. The reaction was run at 235* C and maleinized oil was determined as the product. Two different techniques were used. First consists of thermal ene reaction and the second consists of Lewis acid catalyzed ene reaction. The product, maleinized soybean oil, was characterized by 1H-NMR and IR spectra. In the second part of this study, low molecular weight polyols such as ethylene glycol, glycerol, pentaerythritol, mesoerythritol, ribose, arabinose, sorbitol, myo-inositol, bisphenol-A.hydroquinone, allylalcohol, l-amino2propanol, castor oil and long chain polyols such as Polyethyleneglycol (PEG) 160, PEG400, PEG 4000 were reacted with maleinized soybean oil. With polyols with varying hydroxyl numbers between two and six, crosslinked polymers or oligomers were obtained and the effect of the functionality on the properties and on the structure of those polymers or oligomers were studied. The reactions between maleinized soybean oil and polyols were followed by IR spectra. The product polymers were insoluble soft solids or viscous oils, having