The concept of akrasia in Ancient Greek philosophy: Plato, Aristotle, and the Stoics
Antik Yunan felsefesinde akrasia kavramı: Platon, Aristoteles ve Stoacılar
- Tez No: 764998
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez akrasia kavramını, Platon'un, Aristoteles'in ve Stoacıların muhtelif yorumlarına odaklanarak incelemektedir. Bu araştırmada, bu filozofların akratik kişinin bilgisiz olduğu konusunda hemfikir olduklarını, ancak bu eksik olan bilginin ne olduğu konusunda birbirlerinden farklılaştıklarını ileri sürüyorum. Farklı ruh anlayışları sebebiyle akrasiayı reddetmelerinden ya da onaylamalarından bağımsız olarak, Platon'un, Aristoteles'in ve Stoacıların akrasianın sebebinin zayıf eğitim ve kötü alışkanlıklar ile tahkim edilmiş phantasianın yanlış değerlendirmesi ve aklın yetersiz ve hatalı kullanımı olduğu fikrini paylaştıklarını tartışıyorum. Böylelikle, bu çalışmada, akrasianın tam bir açıklamasının ancak bu kavramın (akrasiayı bilgisizlikten kaynaklanan bir eylem olarak yorumlayan) anlıksal okuması ile (akrasiayı akıl ile iştah ya da şehvet arasındaki uyumsuzluk olarak ele alan) anlıksal olmayan okumasına eğitimin ve alışkanlıkların oynadığı temel rolün de eklenmesiyle mümkün olabileceğini göstermeye çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the concept of akrasia, with particular attention given to its sundry interpretations in the philosophies of Plato, Aristotle, and the Stoics. In this inquiry, I argue that these philosophers agree on the lack of knowledge of the akratic person, while they differentiate from each other as to what this missing knowledge is. Irrespective of their rejection or acknowledgement of akrasia due to their conceptions of the soul, I argue that Plato, Aristotle and the Stoics share the common view that the causes of akrasia are the wrong evaluation of phantasia and insufficient or wrong exercise of reason, which are strengthened by poor education and bad habituation. Hence, in this thesis, I aim at demonstrating that a full account of this concept can be given if both the intellectual reading of the concept of akrasia (which reads akratic action as an action caused by ignorance) and the non-intellectual reading of it (according to which akratic action is an outcome of a mismatch between the commands of reason and appetite) are considered together