Daimonion of Dasein: A discussion on Heidegger's gods and a possible relation between gods and angst (Anxiety)
Dasein'ın Daimonion'u: Heidegger'in tanrıları üzerine bir tartışma ve tanrılar ile angst (Kaygı) arasında olası bir ilişki
- Tez No: 765005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Bizi yalnızca bir tanrı kurtarır”der Heidegger. Öte yandan,“Heidegger'in varoluştan anladığı Tanrı arayışıydı”der Hans-Georg Gadamer. Ancak, Heidegger'in varoluş sorgulamasına adanmış olan Varlık ve Zaman adlı eseri bir tanrı anlayışından yoksundur. Bu noktada iki soru baş göstermektedir: Heidegger bir tanrı derken neyi kasteder ve Varlık ve Zaman'da tanrılara doğru Olmaklık'a dair herhangi bir işaret mevcut mudur? Bu tezde, bu sorulara bir cevap bulmaya çalışmaktayım. Bu doğrultuda ilk olarak, Varlığın hakikati, kutsal ve tanrısal kavramlarını açıklayarak Heidegger'in tanrı ile ne kastettiğini ortaya koymaktayım. İkinci olarak ise, Sokrates'in daimonion'u ile Heidegger'in kaygı ve vicdanın çağrısı kavramları arasında bir analoji kurarak Heidegger'de tanrılar ve kaygı arasında olası bir karşılıklı ilişki öne sürmekteyim. Bu iddia aynı zamanda, tanrılar ve vicdanın çağrısı arasındaki ilişki için de geçerlidir. Bu doğrultuda, tezde öne sürmüş olduğum temel iddia Heidegger okumaları için üç sonuç doğurmaktadır: ilki, Dasein'ın tanrılara doğru Olmaklık'ının kaygı ve vicdanın çağrısı ile mümkün olabileceği, ikincisi, geç dönem Heidegger'deki tanrılar, tanrısal ve kutsal gibi kavramlarının Varlık ve Zaman'ın kaygı ve vicdanın çağrısı gibi kavramları ile yorumlanabileceği ve üçüncüsü, bu kavramlar bağlamında, geç dönem Heidegger ile Varlık ve Zaman'daki Heidegger arasında olası bir devamlılık olduğu.
Özet (Çeviri)
“Only a god can save us,”says Heidegger. On the other hand,“by existence, Heidegger meant the search for God,”says Hans-Georg Gadamer. However, Heidegger's book, Being and Time, is devoted to the inquiry of existence but devoid of an understanding of gods. Thus, two possible questions arise: what does Heidegger mean by gods, and is there any trace of a possible Being toward gods in Being and Time? In this thesis, I try to find answers to these questions. First, I try to reach an answer to the former question by explaining the truth of Being, the holy, and divinity in Heidegger. Finally, I show what a god signifies for Heidegger. Second, I try to answer the latter question by drawing an analogy between Socrates' daimonion and Heidegger's anxiety and the call of conscience. Consequently, I claim that there is a possible reciprocal relation between gods and anxiety in Heidegger. This claim also holds for a possible relation between gods and the call of conscience. My claim has three consequences for the readings of Heidegger. First, Dasein's Being toward gods is possible thanks to anxiety and the call of conscience. Second, such concepts of the late Heidegger as gods, divinity, and the holy can be interpreted on the basis of the concepts of Being and Time such as anxiety and the call of conscience. Third, based on these concepts, there reveals a possible line of continuity between the late Heidegger and the Heidegger of Being and Time.