Online counseling: what do clients and psychological counselors experience and think?
Çevrim içi psikolojik danişmanlik: danişanlar ve psikolojik danişmanlar ne deneyimliyor ve düşünüyor?
  1. Tez No: 765006
  2. Yazar: METİN PULAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BARUTÇU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, danışan ve psikolojik danışmanların çevrim içi psikolojik danışmaya ilişkin deneyim, görüş ve önerilerini incelenmiştir. Katılımcılara ölçüt örnekleme yöntemleri ile ulaşılmış ve video konferans araçlarıyla en az sekiz oturum deneyimleyenler dahil edilmiştir. Katılımcılar, on danışan (yedi kadın, iki erkek ve bir non-binary) ve on psikolojik danışman (beş kadın, dört erkek ve bir kuir) olmak üzere iki ayrı gruptan oluşmaktadır. Veriler yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile analiz edilmiştir. Danışanlar için ortaya çıkan üst düzey temalar şunlardır: Danışanların endişe duyduğu etik düşünceler, çevrim içi terapötik süreçle ilgili deneyimler, danışanları çevrim içi psikolojik danışmanlık almaya teşvik eden kolaylıklar, danışanları çevrim içi danışmanlık almaktan caydıran zorluklar ve danışanların çevrim içi psikolojik danışmayı geliştirmeye yönelik beklentileri ve önerileri. Psikolojik danışmanlar için, etik konular üzerinde kontrol eksikliği, çevrim içi terapötik süreçle ilgili deneyimler, yaratıcılığın sınırlarını zorlamak, psikolojik danışmanları çevrim içi psikolojik danışmanlık vermeye teşvik eden kolaylıklar, psikolojik danışmanları çevrim içi psikolojik danışmanlık vermekten caydıran zorluklar ve psikolojik danışmanların çevrim içi psikolojik danışmanlığı geliştirmek için beklentileri ve önerileri üst temaları bulunmuştur. Bulgular, alanyazın eşliğinde tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined clients' and psychological counselors' experiences, views, and suggestions regarding online counseling. Participants were approached through criterion sampling method. Those who experienced at least eight sessions via videoconferencing tools were included. Participants consisted of two separate groups: Ten clients (seven female, two male, and one non-binary) and ten psychological counselors (five female, four male, and one queer). Data were analyzed with interpretative phenomenological analysis. The superordinate themes that emerged for clients were ethical considerations that clients are concerned about, experiences with the online therapeutic process, conveniences that encourage clients to receive online counseling, struggles that discourage clients to receive online counseling, and clients' aspirations and suggestions to improve online counseling. Psychological counselors' superordinate themes were lack of control over ethical issues, experiences with the online therapeutic process, pushing the limits of creativity, conveniences that encourage psychological counselors to provide online counseling, struggles that discourage psychological counselors to provide online counseling, and psychological counselors' aspirations and suggestions to improve online counseling. Results were discussed with the literature, and suggestions were given.