Sun drying of tomatoes. An experimental study
Domateslerin güneşte kurutulması. Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 76501
  2. Yazar: RIZA KIZILEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Domatesin kuruma mekanizmasını incelemek için, güneş altında seri deneyler yapıldı. Kuruma sırasında dengeye gelme, sabit hız ve düşen hız periyotları gözlendi. Domates ebatları ve çevre sıcaklığı etkileri açıklandı. Güneş altmda kuruma sırasında kütle ve ısı transferini açıklayan bir model kullanıldı. İç su transfer mekanizmaları, ıslak bölgede sıvı difüzyon akışı olarak, yüzeyde ise bağlı su ve buharm transferi olarak değerlendirilmiştir. Sabit hız periyodunda konvektif ısı transfer katsayısının zaman ve sıcaklığa bağlılığı, düşen hız periyodunda ise yayılma katsayısının su miktarına bağlılığı modelde dikkate alınmıştır. Önceden hesaplanan ve deneysel ısı transfer katsayısı arasındaki ilişki faktörü 0.921 olarak hesaplanmıştır. Önceden hesaplanan kuruma zamanlarının sabit hız ve düşüş hız periyotları deneysel sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Önceden hesaplanan ve deneysel olarak bulunan kuruma zamanlan arasındaki ilişki faktörü sırasıyla 0.83 ve 0.993 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To investigate the sun drying of tomatoes, a series of drying experiments were performed under the sun. Settling down, constant rate and falling rate periods in natural drying were observed. Effects of size of tomatoes and drying place were studied. Models describing the mass and heat transfer during sun drying of tomatoes were evaluated. The internal moisture transfer mechanisms were found to be liquid diffusion flow in the wet region and movement of bound water and vapor transfer on the surface. The models took into account the dependency of convective heat transfer coefficient and the ambient temperature on time in the constant rate period and the dependency of diffusivity coefficient on moisture content in the falling rate period. Correlation factor (R2) between the predicted and experimental convective heat transfer coefficients was found to be 0.921. Predicted drying times of constant rate period and falling rate period were compared with the experimental values. Correlation coefficients (R ) for predicted and experimental drying times were 0.83 and 0.993 for the constant rate and falling rate drying periods, respectively.